Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler

Türkiye kimi ülkelerden vize istemezken 83 ülkeden vize talep ediyor. Bu 83 ülke hangileri, Türkiye’nin vize politikası nasıl bu yazımızda beraber inceleyelim.

Türkiye Vize Uygulaması

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkelerin vatandaşları, bu vizeyi internet üzerinden veya konsolosluklarımızdan alabiliyorlar. 90 güne kadar vize istemediğimiz ülkeler, 60 güne kadar vize istemediğimiz ülkeler ve 30 güne kadar vize istemediğimiz ülkeler şeklinde bir hiyerarşi mevcut. Ayrıca vize isteme politikamız, pasaportun türüne göre de değişiyor. Kişiye özel pasaport veya resmi pasaporta farklı vize politikası uyguluyoruz.

Umumi pasaport sahiplerinin 90 günden sonra vize almak zorunda olduğu ülkeler:

Almanya, Arjantin, İstemediğimiz Bolivya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Danimarka, Ekvator, El Salvador, Fas, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hong Kong, Honduras, İran, İsrail, İsveç, İsviçre, İzlanda, Japonya, Kazakistan, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makedonya, Malezya, Monako, Nikaragua, San Marino, Singapur, Şili, Tacikistan, Trinidad-Tobago, Tunus, Uruguay, Vatikan, Yeni Zelanda, Yunanistan.

Yukarıda alfabetik olarak sıralanmış ülkelerin vatandaşları Türkiye’yi ziyaretleri 90 günü geçmediği müddetçe vize almak zorunda değiller. Ancak 90 günü geçen ziyaretlerinde vize almalılar. Avrupa Birliği ülkelerinin bu listede olduğunu görüyoruz. Türkiye vize bilgileri bize gösteriyor ki bizim vize almak zorunda olduğumuz bazı ülkelerden biz vize istemiyoruz. Bu durumun sebebi, ülkemizin bu ülkelerden gelecek olan dövize ihtiyaç duyması.

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile olan vize politikası karmaşa içeriyor. Kimi ülkelere vizeyi zorunlu tutarken kimi ülkelere 90 günlük muafiyet hakkı veriyoruz. Bu karışıklığın sebebi, Türkiye’nin her ülkeyle yaptığı anlaşmaların ve politik konumunun farkı olması. Bu farklılık kimi ülkere avantaj olarak yansırken kimi ülkelere ise dezavantaj olarak yansıyor.

90 günlük tatilin üzerine zaman geçirmek isteyenler artık ülkemizde yaşamak isteyen kişilerdir gibi bir çıkarım yaparsak, biz neredeyse bu ülkelerin vatandaşlarına oturma izni veriyoruz!

Umumi pasaport sahiplerinin 60 günden sonra vize almak zorunda olduğu ülkeler:

Rusya, Hırvatistan.

Rusya ve Hırvatistan’la olan ilişkilerimiz ve anlaşmalarımız doğrultusunda Türkiye vize rejimi bu ülkelerin vatandaşlarından 60 güne kadarki ziyaretlerinde vize istemezken, 60 günü geçecek olan ziyaretlerinde vize talep ediyor.

Umumi pasaport sahiplerinin 30 günden sonra vize almak zorunda olduğu ülkeler:

Kosta Rika, Kırgızistan, Makau.

Bu üç ülkenin vatandaşlarından 30 günü geçecek olan ziyaretleri için vize talep ediyoruz.

Bu bilgiler, umumi yani şahıs pasaportuna sahip olan kişiler için geçerliydi. Tıpkı bizdeki Yeşil Pasaport’un farklı imkanlara sahip olması gibi, dünyada da ayrıcalıklı pasaport uygulaması yapan ülkeler var.

Resmi pasaport sahiplerinin 90 günden sonra vize almak zorunda olduğu ülkeler:

Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bahama, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Beyaz Rusya, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, El Salvador, Fas, Fiji, Finlandiya, Filistin, Gambiya, Grenada, Güney Kore, Gürcistan, Hollanda, Honduras, Hong Kong, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Jamaika, Japonya, Kenya, Küba, Litvanya, Lüksemburg, Malezya, Malta, Mauritus, Meksika, Mısır, Monako, Nikaragua, Norveç, Oman, Özbekistan, Pakistan, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Saint Lucia, San Marino, Seyşeller, Sırbistan ve Karadağ, Singapur, Slovakya, Slovenya, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Ukrayna, Uruguay, Vatikan, Yeni Zelanda, Yunanistan.

Bizdeki Yeşil Pasaport gibi, ayrıcalıklı pasaport sahipleri pasaport tiplerine göre 90 günlük seyahatlerinin ardından vizeye tabii tutuluyorlar.

Resmi pasaport sahiplerinin 60 günden sonra vize almak zorunda olduğu ülkeler:

Bosna-Hersek, Endonezya, Hırvatistan, Makedonya.

Bu dört ülkenin vatandaşları ve diplomatik çevresi, 60 günlük seyahatlerini vizesiz gerçekleştirebiliyor olsalar da bu sürenin sonunda vize almaları gerekiyor. Resmi pasaport sahipleri, devlet memurları veya diplomatik şahıslar olabiliyor.

Resmi pasaport sahiplerinin 30 günden sonra vize almak zorunda olduğu ülkeler:

Çin Halk Cumhuriyeti, Estonya, Filipinler, Güney Afrika, Kazakistan, Kırgızistan, Kosta Rika, Letonya, Makau, Maldivler, Macaristan, Moğolistan, Moldova, Türkmenistan, Venezuela, Vietnam, Yemen.

Listelenmiş olan bu ülkelerin vatandaşları eğer resmi pasaport sahibiyse 30 günlük sürenin ardından vizeye tabii tutuluyorlar. Kosta Rika, Kırgızistan ve Makau ülkelerinin dışındaki ülkelerin sadece resmi pasaport sahibi vatandaşları 30 günlük süreyi vize almadan geçirme hakkına sahipler.

Türkiye vize istiyor mu sorusuna her daim “Evet” diye cevap verecek olan ülkeler de var. Bu ülkeler arasında Amerika, Afganistan, Çad, İngiltere, Hollanda, Kamerun, Kanada, Madagaskar gibi ülkeler ve daha birçok ülke giriyor.

Türkiye’ye gelirken vize alacak olan ülke vatandaşlarının bir kısmı bu işlemi internet üzerinden gerçekleştirebiliyor. Türkiye’nin vize harcının ücreti 355 TL iken vizenin ücreti 1185 TL.

Görünen o ki Türkiye, kendisinden vize isteyen ülkelerden vize istemiyor, istediği ülkelerden de online olarak işlem yapabilecekleri şekilde istiyor. Yani yurtdışından Türkiye’ye gelmek, Türkiye’den yurtdışına gitmek kadar zor değil! Tabii bu durumun bir sebebi de ülkemizin dövize olan ihtiyacı ve turizmin en önemli gelir kaynaklarımız arasında yer alması. Son yıllarda ülkemizde yaşanan terör olayları, dış dünyadaki imajımızı oldukça zedelemişti. Bu vize uygulamaları ile turistik anlamdaki çekiciliğimizi arttırıyoruz.

Öyle ki, Türkiye Rusya’ya uyguladığı vizeleri kaldırınca, ülkemize gelen turist sayısı %27 civarında bir artış gösterdi. Terör olaylarının arttığı yıllarda senede 35-36 milyon turistten, 25 milyon turiste gerileyen sayı, bu tip vize uygulamalarıyla tekrar yükseltiliyor. Siyasetin gezme tozmaya etkisi büyük!

Bu yazımızda Türkiye’nin vize politikasına daha yakından baktık. Artık siz de bizim vize istediğimiz ülkeleri biliyorsunuz. Yurtdışından arkadaşınız gelecek olduğunda onun vize almakta çok zorlanmayacağını düşünüyoruz. Yine de listeleri kontrol etmekte fayda var. Tüm dünyanın vizesiz seyahat edilebilir hale gelmesini dilediğimizi belirterek, herkese vize alırken kolaylıklar diliyoruz!

İlginizi Çekebilir :  Mutlaka Görülmesi Gereken Türkiye'deki Mağaralar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir