Türklerin En Çok Ziyaret Ettiği Ülkeler

Misafirperverliğimizle ünlü bir milletiz ve bunun yanında gezmeyi de seviyoruz. Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkeler listesini de bu yüzden yaptık! Gezmek görmek çok güzel. İnsan bütün ömrü boyunca gezse belki de bu dünyada görebileceği güzelliklere doyamaz. Peki, Türkler en çok nerelere doyamamış? Gitmiş gitmiş de yetmemiş? Biz sizin için araştırdık, bulduk, sıraladık. Okuması da sizden olsun!

Gürcistan

Listenin başında gelen ülke Gürcistan oluyor. Türkler en çok Gürcistan’ı ziyaret etmiş. Aslında sadece gezi değil, iş amaçlı da çok sık Türkiye’den ziyaretçi alıyor olsa da Gürcistan’da gezilip görülecek yerler yok değil. Küçük bir ülke olan Gürcistan denince akla gelen ilk bölge Batum olsa da film festivaliyle ünlü olan Tiflis’i de bilmek lazım. Kışların çok çetin geçtiğini, bahar ve yaz aylarının gezmek için ideal olduğunu da hemen söyleyelim.

Yunanistan

Ne de olsa komuşuluk ilişkileri iyi olan bir ülkeyiz. Yunanistan da komşumuz ve bizden pek çok turisti her sene ağırlıyor. Sirtakisi, Uzo’su, masmavi denizi, dillere destan Mikanos’u ve Atina‘sı ile Yunanistan özellikle yaz ayları için cennet gibi bir tatil imkanı sunuyor. Türklerin en çok gittiği ülkeler arasında olan Yunanistan’ı ziyaret etmek için birr seyahat planı yapmanıza engel bir şey olmamalı.

Bulgaristan

Bir komşu ülke daha… Şaşırdık mı? Hayır. Çünkü Bulgaristan’da gezilecek yerler de hiç az değil. Üstelik damak tatlarımız da birbirine yakın olduğu için lezzetli de bir seyahat oluyor. En çok bahsi geçen başkent Sofya olsa da kültüre doyamayacağınız Plovdiv de destinasyonlarınız arasında olmalı. Kışın gitmeyi düşünenler için de kayak merkezinin Bansko olduğu bilgisini şuraya bırakalım.

İlginizi Çekebilir :  Ağustos Ayında Ziyaret Edebileceğiniz En Güzel 9 Ülke

İran

İran da Türkler’in en çok tercih ettiği ülkeler arasında. Aslında “tatil” denildiği zaman akla gelen pek çok aktiviteden uzak olsa bile binlerce yıllık kültürün izlerinin peşinden gitmek fikri her zaman cezbedici olabilir. Deniz, kum, güneş üçlüsü olmadan tatil yapamayanlar için uygun bir lokasyon değil ama elinde fotoğraf makinası ile kusursuz bir tarihi ve kültürel yolculuk yapmak isteyen herkes için İran en iyi seçimler arasında bulunuyor.

İtalya

Hemen renklenelim! İtalya’nın birbirinden güzel şehirleri gezilip görülmeyecekti de ne olacaktı? Türkler’in en çok tatile gittiği ülkeler arasında yer alan İtalya’da Sorrento’nun limon ağaçlarının arasında dolaşmak, Venedik’te bir gondol sefası yapmak, Milano’da biraz alışveriş yapıp Como Gölü’nün kıyısında şarap yudumlamak desek kim gitmez istemez ki?

Almanya

Dayısı, amcası, dıdısı bıdısı olan da gidiyor, olmayan da. Türkler için belki de en tanıdık ve zaten Türklerin en çok bulunduğu ülkelerden biri olan Almanya da listemizde bulunuyor. Ama sadece eş dost ziyaretine de gidilmiyor. Aachen Katedrali’ni gezmek, Berlin Duvarı’nı görmek, Berlin Filarmoni Orkestrası’ndan kulaklarınıza unutulmaz bir ziyafet çekmek için kimseniz olmasa da toplayın bavulu, alın uçak bileti ve hemen gidin!

Fransa

Böylesi bir Akdeniz ülkesini listeye almadan yapamadık. Türklerin en çok seyahat ettiği ülkelerden biri olan Fransa’da Paris’in romantizmi’ni, Bordeaux’nun üzümlerinin kızıl lezzetini, Strasbourg’un kültürel keşiflerini yaşamak gerektiği konusunda birçok kişi hemfikir olmuş ve Türkler Fransa’yı da bol bol ziyaret etmiş.

Lafın kısası, giden gitmiş anlata anlata bitirememiş. Sıra kimde dersiniz acaba? 😉

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments