Tuvalu gezilecek yerler

Tuvalu Gezi Rehberi

Tropikal adaların baştacı, okyanusun kraliçesi ve tatillerin en sıradışı adresi: İşte karşınızda Tuvalu ülkesi. Kabul edelim, tropikal bir adada, hindistan cevizleri, beyaz kum ve turkuaz okyanus arasında tatil yapmak hepimizin hayali. Bu yazımızda size, pek tatlı ve pek küçük bir tropikal adayı anlatacağız: Tuvalu! Ülkemizden vize istemiyor oluşu, iklimi, kültürüyle oldukça cazip bir yer Tuvalu. Daha önce adını bile duymamış olabilirsiniz. Olsun. Oldukça normal zira Tuvalu gerçekten küçük. Ama bu bir bahane mi? Tabii ki bahane! Bahaneleri ortadan kaldırmak için buyursunlar size Tuvalu gezi rehberi!

Tuvalu Hakkında Genel Bilgiler

Ne Tarafta?

En büyük sorumuz tabii ki “ Tuvalu nerede ?” sorusu. Tuvalu, Büyük Okyanus’un ortalarında, Asya ve Okyanusya kıtalarına yakın bir yerde bulunan ve 9 tane büyük ada ve bunların adacıklarından oluşan bir ülke. Aslen Okyanusya kıtasına bağlıdır. Tam olarak Avusturalya ve Hawaii’nin ortasında kalmaktadır. Tuvalu’nun birkaç yüz kilometre doğusuna gittiğinizde tarih değiştirme çizgisini geçmiş olursunuz, o yüzden, sizin bakışınıza göre, zamanın başında veya zamanın sonunda yer aldığını söyleyebilirsiniz.

İşte Tam Şurada 

Tuvalu’nun Para Birimi ve Ederi

Tuvalu para birimi olarak Avusturalya Doları kullanılıyor. Aynı Avusturalya gibi bir zamanların İngiliz kolonisiymiş zaten. Avusturalya Doları’nın mevcut kuru iste 3 TL civarlarında dolaşmakta. Bu hesapla Tuvalu’daki günlük harcamalarınızı konaklama hariç 50 – 100 TL arasında tutabilirsiniz.

Kaç İnsan Yaşar?

Tuvalu zaten toplasanız 26 kilometrekarelik karaya sahip bir ülke. Bu da hemen hemen İstanbul’un ortalama bir semti demek. O yüzden Tuvalu nüfusu 10 bini geçmiyor ki bu da İstanbul’un ortalama bir mahallesi ancak ediyor.

tuvaluı adası

Hava Durumu ve İklim

Tuvalu’ya tropikal bir iklim hakim. O yüzden gideceğiniz zamanları iyi seçmeniz gerekiyor. Bahar aylarında yoğun yağışa ve fırtınalara maruz kalabiliyor. Hatta bunlar Tuvalu için büyük bir tehdit zira su seviyesine çok yakın bir ülke. Başkent su seviyesinden sadece 5 metre yukarıda. Olur da gittiğiniz zaman fırtınaya denk gelirseniz, yüksek bir yere gitmenizi tavsiye ederiz. Bu belirli zamanlar dışındaysa sıcak bir ülke. Ekvator çizgisine çok yakın olduğu için hava nadiren soğuyor. O yüzden fırtına vakitlerine dikkat ettiğiniz sürece dilediğiniz vakit tatile gidebileceğiniz harika bir ülke.

Tuvalu’ya Nasıl Gidilir?

Tuvalu’ya nasıl gidilir sorusu için uzun bir cevaba sahip ve bütçenin en önemli kalemi de burada. Çünkü Tuvalu’ya Türkiye’den direk uçuş bulunmuyor. Fiji üzerinden aktarmayla buraya gelebilirsiniz. Neticede en az 3 aktarmayla Tuvalu’ya gidebiliyorsunuz. Tuvalu bahane, siz aktarma yaptığınız yerleri de görün deriz! Peki, bu 3 aktarmaya değer mi Tuvalu? Tabii ki değer!

Nerede Kalınır?

Tuvalu’nun çok tatlı otelleri var. Oteller pansiyon gibi gözüküyor, küçük ama keyfinizi yerine getirecek kadar da lüks. Tuvalu’nun adaları zaten denizle iç içe olduğu için otelin büyüğüne ihtiyaç duymuyorsunuz. Büyük otel yapacak yerleri de yok zaten. Gecelik konaklama fiyatları 250 ile 350 lira arasında değişiyor. Bu arada, çok fazla seçeneğiniz yok, toplasanız bir elin parmağı eder bu oteller. Ama Tuvalu’ya giden turist sayısı görece çok az olduğu için, yer bulmakta sıkıntı yaşamayacaksınızdır. Buna bir de, fırtına zamanları hariç, adada her mevsim tatil yapılabilecek olduğunu eklersek turist yoğunluğu açısından sorun yaşayacağınız bir zaman aralığı da olmuyor.

tuvalu kalınacak yerler

Toplu Taşıma

Tuvalu küçücük olmasına rağmen, burada da toplu taşıma mevcut. Merkez adası olan Funafuti’de tek bir anayol ve bu anayol üzerinde çalışan tek bir hat mevcut. Bu otobüsün kalkış saati de belli değil, gün içerisinde değişebiliyor. Yerliler bu otobüsü kullanarak işlerine gidip geliyorlar. Herhangi bir durak yok. Siz nerede inmek isterseniz, otobüs sizi orada bırakıyor.

Adalar arasındaki ulaşım ise özel botlarla sağlanıyor. Herhangi bir feribot veya saati gelince kalkan bir araç yok. Eğer başka bir adaya gitmek istiyorsanız, biriyle anlaşıp botunu kullanmanız gerekiyor. Ama bu konuda zorlanacağınızı düşünmüyoruz. Zira insanları oldukça açık ve sıcakkanlı kimseler. Küçük bir ekonomiye sahip olduğu için de gelen turiste saygı duyuluyor.

Ne Yenir?

Tuvalu’nun mutfağı bizim mutfağımıza oldukça yabancı bir mutfak. Bir kere domuz etine sahip. Ama korkmayın, domuz etine mahkum değilsiniz. Domuz etini genellikle geleneksel bayramlarda ve kutlamalarda tüketiyorlar. Buradaki geleneksel besin ise pulakadır. Bol karbonhidrat içerir. Tuvalu’da yetişen özel bir besin olmakla beraber, çevre ülke-adalarda da başka isimle mevcuttur. Bununla beraber Tuvalulular muz, hindistan cevizi ve ekmek ağacı meyvesi tüketmeyi de severler. Önemli deniz ürünlerine de sahiplerdir. Küçük ve denizle iç içe bir ülke olduğu için balıkçılık burada oldukça gelişmiştir. O yüzden deniz ürünlerinde çok çeşitli yiyecekler sunuyorlar. Özellikle uçan balıkla çok değişik yemekler üretebilmekteler. Gittiğinizde her ne kadar garip de gelse uçan balık yemeyi ihmal etmeyin deriz.

Tuvalu Gezilecek Yerler

Tuvalu tatil yapmak için yan gelip yatacağınız, okyanusun tadını çıkaracağınız bazen de başınızı alıp dolaşacağınız bir memleket ve açıkçası ziyaret edilecek pek bir yeri de yok. Olsun, elimizdeki bize yeter derseniz buyrun buraya bakın:

Funafuti

Tuvalu’nun başkenti ya da başadası Funafuti, aynı zamanda en kalabalık adası. Tuvalu nüfusunun yarısından fazlasına sahip. Ama görece küçük bir yer. Uzun uzadıya plajları ve iki plaj arasında bulunan ağaçları var. Kuş bakışı görüntüsü bir yaprağın kenarlarını andırıyor ve ortası da deniz. Zaten kara bölgesi o kadar ince ki, iki tarafı arasındaki mesafe 5 dakikadan azdır. Buna rağmen ortasında sahip olduğu deniz alanı, kara alanının 100 katından fazladır. O yüzden adada gezip keyfini çıkarabilirsiniz. Adanın her yeri plaj olduğu için istediğiniz yerden okyanusa girebilirsiniz.

Tuvalu'ya nasıl gidilir

 

İlginizi Çekebilir :  Yeni Zelanda Gezi Rehberi

Tuvalu Postanesi

Postaneyi bu listeye almak biraz garip olabilir. Ama gezilecek yeri yok dediysek o kadar da demedik. Tuvalu kartpostalları ve pullarıyla da ünlü bir memleket. Postaneye gidip çeşit çeşit kartpostala ve pula bakıp onları satın alabilirsiniz. Kimi tekrar basılan kimi de gerçekten eski olan pullar, sizi pul koleksiyonuna başlatacabilecek kadar güzel ve çeşitli. Üstelik bu kartpostallara ve pullara bakarak Tuvalu ülkesi hakkında bilgi almak da mümkün, zira kimilerinin üzerine ülke tarihi işlenmiş. Duyduğumuza göre epey de ucuzlarmış!

Tuvalu Ulusal Kütüphanesi

Böyle küçük bir adanın bile kütüphanesi olması insana ayrı bir keyif veriyor. Tuvalu konumu gereği anakaraya çok uzak olduğu için istediğinize istediğiniz zaman ulaşamıyorsunuz ve buna kitap da dahil. O yüzden kütüphaneden içeri girdiğinizde kitap okuyan ve çalışan Tuvalulular görebilirsiniz. Kitapların pek çoğu İngilizce olduğu için hangi kitapları okuduklarını inceleyerek onlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte kütüphane demek bilgi demek; oradaki görevlilerle ayak üstü yapacağınız konuşmalar size ada ve tarihi hakkında epey bir şey öğretecektir. Oraya gidenlerin yaptığı yorumlara göre yerlilerle kaynaşmak için en önemli duraklardan birisi de bu kütüphaneymiş.

Funafuti Koruma Bölgesi

Funafuti Koruma Bölgesi, Dünya’da görebileceğiniz en güzel yerlerden biri. 33 kilometrekarelik, korumaya alınmış bir mercan resifi ve deniz hayatı. Funafuti’nin batısında bulunan bölgede birçok deniz canlısı yaşıyor. Yaşamsal çeşitliliği korumak için 1999 yılında korumaya alınan alanda yeşil kamplumbağlardan tutun da deniz kuşlarına kadar pek çok hayvan bulunuyor. Buraya gittiğinizde, bu bölgenin ne kadar çok canlı çeşitliliğine ev sahibi yaptığını görünce şaşıracaksınız. O güzel masmavi suların altında dolanan rengarenk deniz canlıları. İnsan başka ne görsün ki? Burada dalışa izin veriliyor mu bilinmiyor, ancak etrafındaki bölgede rahat dalıp, bu hayatı gözlemleyebilirsiniz.

Tuvalu plajları

Tuvalu Kadın El Sanatları Merkezi

Funafuti’nin küçük havaalanının hemen yanında bulunan bir yer. Sadece uçakların ve nadir de olsa seyahat gemilerinin geldiği zamanlarda açılıyor. Yerli kadınlar denizden çıkardıkları kabuklardan, adadan topladıkları doğal taşlardan ve daha bir sürü materyaleden kendi elleriyle yaptıkları ürünleri satıyorlar. Yerel ekonomiyi desteklemek için oldukça güzel bir yol. Ayrıca, ada üzerinde hediyelik eşya alabileceğiniz başka bir yer de yok. O yüzden, hem kendinizi hem de sevdiklerinizi şımartmak için buraya gidin deriz.

Dünya Savaşı Kalıntıları

İlginç değil mi? Tuvalu ülkesi bile 2. Dünya Savaşı’ndan nasibini almış. Tuvalu’nun komşu adalarından biri olan Kiribati, vakti zamanında Almanya ve müttefikleri tarafından ele geçirildiği için, Tuvalu rakipleri için oldukça stratejik bir konumda kalıyor. O yüzden hem Funafuti’de, hem de Tuvalu’nun diğer adalarında savaş zamanından kalma hava araçları, siperler bulmak mümkün.

Funafala

Funafala, Funafiti’nin ikinci kalabalık adacığı – semti. Burada okyanus nerede başlayıp kumsalın nerede bittiği belirsiz olduğu için bölgeleri ayıran böyle çizgiler bulmak mümkün oluyor. Funafala, adanın ve Tuvalu’nun geri kalanına göre kültürünü ve habitatını korumuş bir bölge. Buraya gittiğinizde Tuvalu’nun kendine has mimarisini bulabilirsiniz. Küçük ve tatlı balıkçı evlerine sahip. Yazımızın başında bahsettiğimiz fırtınalardan korunmak için yerden yükseğe inşa edilmiş evler bunlar. Yerliler balıkçılık yaparak geçiniyorlar ve size seve seve rutinlerini anlatıp, metotlarını göstereceklerdir. Duyduğumuza göre oldukça sıcakkanlı insanlarmış. Onlarla yapacağınız sohbetler hem ada deneyiminizi zenginleştirecek, hem de içinizde tatlı ve sıcak bir his bırakacaktır.

Tuvalu'nun plajları

Tuvalu’nun Diğer Adaları

Yazımızın başında dediğimiz gibi, Tuvalu’nun 9 adet büyük adası var: Funafuti, Nanumea, Nui, Nukufetau, Nukulaelae, Vaitupu, Nanumanga, Niulakita ve Niutao. Bunlardan ilk altısı, aynı Funafuti gibi, küçük adacıklara da sahip adalar. Öyle ki bu adacıkların sayısı 100’ü geçebiliyor. Eğer vaktiniz varsa hem Tuvalu’nun büyük adalarını hem de adacıklarını gezmenizi tavsiye ediyoruz. Oldukça ilginç bir deneyim olabilir zira aynı Funafala gibi, pek çoğu yerel kültürünü çok iyi korumuş, görece olarak kapalı bölgeler. En az nüfuslu adası olan Nukulaelae’de yalnızda 350 kişi yaşıyor ve Funafuti’nin yarısından büyük. Yalnız yazımızın başında uyardığımız gibi, adalar arasında dolaşan herhangi bir belirlenmiş feribot yok. O yüzden özel botu olanlarla anlaşma sağlamak durumundasınız. Ama dediğimiz gibi, bunda zorlanacağınızı pek düşünmüyoruz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Bilgisayarimin ekraninda, belli surelerde degisen fotograflar oluyor. Bugun, ilk defa gordum. Deniz ve suyun icinde tek tek yesil bitkiler olan manzara vardi. Tuvalu, yaziyordu. Simdiye kadar hic duymamistim. Merak ettim. Google da aradim, kesfegel.com da buldum. Ilgili yazilari okudum. Fotograflari gordum. Cok hosuma gitti. Memnun oldum.
    Besikten mezara kadar okumanin, ogrenmenin zevkine vardim. Kesfegel.com da gezinmeye devam edecegim. Tesekkurler, kesfegel.com.