Ucuza Dünya Bizim : Az Para Harcayarak Nasıl Gezilir?

Dünya turu yapmak bu neslin popüler bir hayali. Özgürlüğü, beraberliği ve yaşamın nefesini hissedebilmek için de en güzel yollardan biri. Eh, hem gençlik hem de dolu bir cüzdan her zaman bir araya gelmediğine göre gideceğiniz yerlerde nasıl ucuza gezebilirsiniz, az para harcayarak keyifli aktivitelere nasıl karışabilirsiniz diye araştırdık ve  devamı gelecek olan serimizin ilk yazısında genel kurallardan bahsettik!

İnternetin Nimetlerinden Yararlanın

Öncelikle dünyanın her yerinde kullanabileceğiniz faydalı birkaç linkle başlayalım:

Artıway, booking, ucuzabilet, aliexpress gibi sitelerden yaptığınız alışverişlerden sonra para iadesi alabilmenizi sağlayan harika bir fikrin sitesi. %3-%5 demeyin para iadenizi mutlaka alın!

Skyscanner isimli sitede en ucuz uçak biletlerini görebilir ve herhangi bir komisyon ücreti ödemeden satın alabilirsiniz. Nereye gidecek olursanız olun ucuza uçak bileti almak bütçenizi daha baştan oldukça rahatlatacak.

Couchsurfing belki de bu çağın en güzel sitesi. Kalacağınız ev için para ödemiyor olmanızın yanında, gittiğiniz ülkenin ev yaşantısını, kültürünü deneyimlemek için de harika bir imkan sunuyor. İnsanları misafir ettikçe veya evlerine misafir oldukça puanınız değişiyor. Yani gittiğiniz yerlerde, kibar, ev işlerine yardımcı ve güleryüzlü biri olmak daha kolay ve şehrin daha iyi yerlerinde ev bulmanızı kolaylaştıracak; bizden söylemesi!

Workaway ise yurtdışında kalacak yer ve yemek karşılığında çalışabileceğiniz işleri önünüze seriveren bir site. Başlangıçta kayıt olurken bir ücret ödemeniz gerekiyor. Tek kişiyseniz 32 euro, iki kişisiysenizse toplam 42 euro ile kayıt olabilirsiniz. Dünyanın en ucuz otelleri için oradan oraya koşturmanıza gerek kalmasın, yatağınızı kendi emeğinizle kazanın!

Airbnb ise makul ücretler ödeyerek bulunduğunuz bölgede yaşayan insanların bir odasını veya evini kiralayabileceğiniz bir sosyal platform. Burada da puanlıyor ve puanlanıyorsunuz.

Ucuza gezmek için bu yollardan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca çadır, uyku tulumu ve mat üçlüsünü edinerek şehrin beğendiğiniz bir yerinde bir ağaçaltına veya çimenlerin üstüne evinizi kurabilirsiniz.

Beslenmenize Özen Gösterin

Her ülkede tıpkı bizde olduğu gibi ucuz market zincirleri bulunmakta. O marketlerden konserve yiyecekler almak bütçenizi rahatlatırken, yemek derdinizi en aza indirecek. Gezi planı yaparken bu tip ayrıntılar hayat kurtarıcı olabilir. Sabah kahvaltınızı meyve ve kuruyemiş içerikli yaparsanız, gün içinde çok daha enerjik olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bütçenize dikkat ettiğiniz bir tatilde uzun süre tok tutan besleyici gıdaları tercih ederek zamanınızı daha verimli geçirebilirsiniz. Böylece bir günde bir sürü müze gezersiniz! Sokak lezzetlerini de hem ekonomik hem de lezzetli seçenekler olarak tercih edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir :  Türk Vatandaşlarına En Zor Vize Veren Ülkeler

Ucuza Gezmek İstiyorsanız Azla Yetinin

Bütçenize dikkat ederek gezmek her zaman aklınıza her gelen şeyi yapmak anlamına gelmeyebilir. Örneğin, Türkiye’de gezerken 1,5 liraya da 15 liraya da çorba içebilirsiniz. Bu tüm dünyada böyle. Bulunduğunuz ülkenin en lüks restoranında yemek yemeseniz de olur! Hatıra olması için alacağınız bir magneti müze çıkışında daha pahalıya bulurken, sokaktaki bir hediyelikçiden daha uygun fiyata denk getirebilirsiniz. Büyük otellerde kalmak yerine, çadırda konaklayabilir veya hostelleri ortamına bir göz atabilirsiniz.

Planlı Olun

Harcamalarınızı ve önceliklerinizi iyi belirlediğiniz bir tatilde daha az para harcarsınız. Bu nedenle ucuza dünyayı gezmenin yolları arasında programınızı iyi yapmak da var. Harcamalarınızı gözden geçirirken rakamları aşağı yuvarlamak yerine yukarı yuvarlarsanız, kafanız daha rahat eder. Örneğin, gitmeyi planladığınız rotada otobüs ücreti 22 £ ise, siz bunu 25 £ gibi düşünün. O kalan 3-4 £’luk meblağlar bir ara hayatınızı kurtarabilir!

Bu kuralları genel olarak gözettiğiniz bir gezide, daha az bütçeyle uzun süreli tatiller planlayabilirsiniz! Ülke ülke ucuza nasıl gezilir anlatacağımız yazılarımız için takipte kalın. Tatil tadında bir hayatınız olsun!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir