Ukrayna-Kiev Gezi Rehberi

Birçok gezginin gitmek isteyeceği ülkeler arasında bulunan Ukrayna için başlangıç noktanız ülkenin başkenti Kiev olsun!

Doğu Avrupa ülkelerinin ortak özellikleri arasında sayılabilecek sigara içme kültürü Kiev’de de yoğun olarak bulunuyor. Kış mevsiminde sıcaklığın -6 derecelere kadar düştüğü Kiev’e sıcak iklim insanıysanız yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederek başlayalım ve Kiev’de gezilecek yerler listenizi sıcak sıcak sunalım! 😉

Özgürlük Meydanı

Şehrin en bilinen yerleri arasında olmasının yanı sıra politik bir işlevi de var. Ukrayna’nın bağımsızlık hareketinden bu yana Özgürlük Meydanı bir bakım Taksim Meydanı gibi bir misyon kazanmış durumda bulunuyor. Elbette siz fikir özgürlüğünü ya da hayvan haklarını savunmayı başka zamana bırakıp şimdilik sadece gezmekle yetinebilirsiniz. =)

Azize Sofya Katedrali

Ukrayna barok mimarinin en güzel örneğini çevresinde görebileceğiniz Azize Sofya Katedrali şehirdeki simgeleşmiş yapılardan biri. UNESCO tarafından da Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan katedralin temelleri de 11. yy.’a dayanıyor. Seyahat etmek sizin için aynı zamanda tarihi ve kültürel dokuyu yakından tanımak anlamına geliyorsa Azize Sofya Katedrali mutlaka destinasyon noktalarınız arasında yer almalı.

İkinci Dünya Savaşı Müzesi

Tarihi ve kültürel demişken bu önemli yapıyı atlayamazdık. İkinci Dünya Savaşı Müzesi bugüne kadar 21 milyon ziyaretçi almış, Ukrayna’nın en büyük müzesidir. İkinci Dünya Savaşı’nın ana temasını oluşturduğu müzenin tasvirleri de yine savaştandır. Müzenin en dikkat çekici noktalarından biri olan Anavatan heykeli ise 62 metre yüksekliği ile görülmeye değer bir heybete sahip bulunuyor.

Kiev Altın Kapıları

Kiev’de gezilmesi gereken yerler arasında mutlaka bulunması gereken bir başka yer de Kiev Altın Kapısı. Tarihsel verilere göre bugün görünen Kiev Altın Kapıları MS. 1000’li yıllarda 3,5 km boyunca uzanan surların bir parçasıydı. Fakat Sovyet otoriterleri tarafından tamamen yıkılmış olan bu yapıdan geriye aslında orjinal bir şey de kalmamıştır. Yine de sahip olduğu estetik ve heybetli görünümü yüzünden görülmeye değer yerler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir :  Deniz Kızlarına Ufak Bir Dokunuş – Kopenhag Danimarka

Mağaralar Manastırı

Bir diğer adıyla Kiev Pechersk Manastırı olarak da biliniyor. 1731 yılında inşa edilmiş bu Barok mimari harikası manastırın en ilgi çekici yanlarından biri de kubbelerinin altından yapılmış olması. Yapılan ayinlere denk gelirseniz kendinizi tamamen uhrevi bir ortamda bulacağınızı söyleyebiliriz. Farklı inanışların ritüellerini ilgi çekici bulanlar için Kiev’de görülmesi gereken yerlerden birinin de Mağaralar Manastırı olduğunu söyleyebiliriz.

Podil Meydanı

Ukrayna’nın da en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu bölgede yapacağınız gezinti size tarihi dokuya dair oldukça fikir verecektir. Yapacağınız tramvay gezisi size nostaljik anlar yaşatabilir. Bunun dışında, Podil’in çok da uzağında bulunmayan Andriyivsky Yokuşu’nu da tırmanarak seyahatinize biraz daha hareket katmak isteyebilirsiniz.

Mariyinsky Sarayı

Kiev’de görülmesi gereken yerler arasında yer aldığını kesinlikle söyleyebiliriz. Rus İmparotiçesi Elizeveta Petrovna’nın isteği üzerine 1700’lerin ortalarında inşasına başlanan bu saray Barok mimarinin çok güzel bir örneğini oluşturuyor. Kiev denince akla gelen ilk yapılar arasında bulunan Mariyinsky Sarayı için de mutlaka vakit ayırmalısınız.

Khreshchatyk

Kiev’de en çok bilinen yerler arasında bulunan Khreshchatyk Caddesi üzerinde birçok mağaza, restoran ve kafeyi görebilirsiniz. Savaş sonrasında Kızıl Ordu’nun denetiminde Stalinist mimariyle tekrar inşa edilen yapıların bulunduğu caddenin hafta sonlarında ve resmi tatillerde araç trafiğine kapatılması da gezilmesini daha da kolaylaştırıyor.

Doğu Avrupa ülkeleri arasından Ukrayna’yı, Ukrayna’da ise Kiev’i seyahat rotası olarak belirlediyseniz bu listede yer alan yerleri hemen sıraya koyun. Bu sırada Kiev’de gece hayatının ve ucuz alışverişin de tadını çıkarmayı unutmayın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir