Ülke bayrakları hakkında daha önce duymadığınız bilgiler

Ülke Bayrakları Hakkındaki İlginç Bilgiler

Bayraklar bir memleketin özgürlüğünü temsil etmesinden dolayı ülke tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Pek çoğunun tarihiyse öyle ya da böyle Fransız Devrimi’ne ve o tarihlerde üretilen ulus – devlet kavramına dayanır. Ancak içlerinde köklü bayraklar ve değişik tasarımlar da bulmak mümkün. Eh, dünyada 193 ülke bulununca çeşit çeşit bayrak da oluyor tabii! Buyursunlar ülke bayrakları ve haklarındaki ilginç bilgiler!

Fransa

Fransa bayrağının üç rengi eşitlik, kardeşlik ve hürriyet kavramını temsil eder.  Kökenleri 1789’daki Fransız Devrimi’ne kadar uzanan bu kavramlar ve bayrağın üzerindeki temsil şekli, başka ulusları da etkilemiştir. O yüzden pek çok ulusun bayrağında üç rengi bir arada görebilirsiniz. Bayraklar neden 3 renkli artık belli: neredeyse hepsi Fransızların başının altından çıkmadır!

İtalya

İtalya’nın bayrağı da üç renkli ve Fransa’nınkinden tek farkı mavi yerine yeşil olması. Deniyor ki, bu bayrağı 1796’da (Fransız Devrimi’nden 7 yıl sonra!) Napolyon bizzat kendisi tasarlamış. Bu bayrakla ilgili başka pek çok söylenti daha var: Bir söylentiye göre yeşil doğayı, beyaz Alpler’deki karı, kırmızı da İtalyan Bağımsızlık Savaşı’nı temsil ediyor. Başka bir, daha dini bir söylentiye göre ise, yeşil umudu, beyaz kaderi, kırmızı da hayırseverliği temsil ediyormuş.

Almanya

Burada da dolaylı olarak Napolyon etkisini göreceğiz. 1813’te Napolyon’a karşı verilen savaşlar sırasında, çeşitli renklerde olan askeri üniformalar parasızlık yüzünden baştan ayağa siyaha boyanmıştır. Düğmelerin sarı olmasından, altlarındaki kumaşın da kırmızı olmasından dolayı böyle bir görüntü ortaya çıkmıştır ve bu da Almanya’nın resmi renklerini oluşturmuştur. 1950’de alınan bir kararla bu üç rengin beraberlik, halk ve özgürlük anlamına gelmektedir.

İngiltere

İngiltere bayrağı gibi, düz bir zemin üzerine haç işareti olan çok sayıda bayrak bulmak mümkün. Danimarka, Finlandiya, İzlanda, İsveç, Norveç bu ülkeler arasında ve dikkatinizi çekeriz bunların hepsi de aynı bölgede bulunan ülkeler. İngiltere bayrağının anlamı ve hikayesi ise oldukça basit: Sömürgeciliğe ilk başladığı zamanlarda batıya yaptığı yolculuklarda bu bayrağı kullanan İngiltere’nin, sonradan tanıtımı için de bu bayrak kullanılmıştır.

Birleşik Krallık

Sıkça karıştırılan bir mevzu. Krallığı, 1707 senesinde İngiltere, İskoçya ve Galler tarafından kurmuştur. Bir ara İrlanda katılmış ama sonradan ayrılmıştır. Bayrağın tam ortasındaki haç, İngiltere’nin bayrağındaki haçı temsil eder. Zaten bayrak, içerdiği 13 eyaleti temsil etmek için tasarlanmıştır.

Alaska

Dünya üzerinde ilginç tasarımlara sahip pek çok bayrak var ve Alaska bayrağı de onlardan biri. Mavi zemin Alaska’nın doğasını temsil ediyor: Gökyüzü, denizler, dağlar ve göller. Sol alt tarafındaki yıldızlar Büyük Ayı Takımyıldızı’nı, sağ üst tarafındaki büyük yıldız da kuzey yıldızını temsil etmektedir.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika bayrağı, tasarım olarak oldukça ilginçtir ve aslına bakarsanız diğer bayraklardan daha kapsayıcıdır. Bayrak üzerindeki siyah, siyah halkı ve beyaz da beyaz halkı, ortasındaki Y şekli de bu iki halkın birleşimini temsil etmektedir. Kırmızı kanı, mavi gökyüzü, yeşil ülke topraklarını ve sarı da altın başta olmak üzere doğal kaynakları temsil eder.

Mozambik

Herhalde en ilginç ve iddialı tasarımlardan birisi de Mozambik bayrağı tasarımıdır. Bayrağın tarihi, 1975’te Portekiz’den bağımsızlık kazanımında önemli rol oynayan Mozambik Kurtuluş Cephesi örgütünün bayrağına dayanmaktadır. Yeşil, ülke topraklarını, siyah, Afrika’yı, sarı da yeraltı kaynaklarını temsil eder. Kırmızı alan bağımsızlık mücadelesine, üzerindeki sarı yıldız da sosyalist inançlarına gönderme yapar. Kitap eğitimi, çapa tarımsal üretimi ve tüfek de bağımsızlığı korumadaki inancı temsil etmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Ufacık Tefecik İçi Dolu Fıçıcık: Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir