Türkiye gezilecek yerler

Ülke Tarihi: Türkiye’nin Tarihi Yerleri

Yaşadığımız topraklarda ne olup bittiğini bilmek ne olacağını da ön görmemizi sağlar. Tarihimizi iyi bilmezsek geleceğimize dair fikir sahibi de olamayız. Bu yüzden size İlber Ortaylı’nın bile seveceğini düşündüğümüz bir liste hazırladık, demek isterdik ancak kendisini memnun etmenin olanaksızlığını biliyoruz. O yüzden biz sizi memnun edelim, yeter.

İstanbul – Ayasofya Camii

Aslında İstanbul söz konusu olunca nereye baksanız yüzlerce yıllık tarih var. Ayasofya Camii’ni listenin başına aldık çünkü İstanbul denince akla gelenlerden biri de birbirinden farklı kültürlerin beşiği olmuş olmasıdır. Bizans İmparatorluğu döneminde 532 – 537 yılları arasında yaptırılmış olan Ayasofya 916 yıl boyunca kilise, 400 yıldan fazla zaman boyunca camii olarak kullanıldı ve hristiyanlık ile müslümanlığın ortak simgesi oldu. Şimdi ise bir müze olarak bütün ziyaretçilerine kapısı açık.

İstanbul – Dolmabahçe Sarayı

Camiiler kadar sarayların da olduğu İstanbul’da ülkenin tarihi yerleri açısından önem taşıyan saraylardan biri de Dolmabahçe Sarayı’dır. Yapımı 1843 yılında başlamış olan sarayın bitimi ise 1856 yılını bulmuştur. 25.000 metrekarelik bir alan üzerinde bulunan saray hem padişahların hasbahçelerinden biri olmuştur hem de Mustafa Kemal Atatürk’ün gözlerini yumduğu yer. Ülkenin derin tarihine ışık tutan Dolmabahçe Sarayı’nı mutlaka ziyaret edin.

Ankara – Anıtkabir

Fazla söz söylemeye gerek yok aslında, Türkiye’de gezilecek tarihi yerler dendiğinde akla gelmemesi mümkün değil, çünkü Türkiye’nin tarihi açısından bir devrim gerçekleştiren Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinde sadece merhum bir lideri ziyaret etmiyorsunuz; geziniz sırasında Anıtkabir’de bu ülkenin ne tür zorluklarla ve fedakarlıklarla kurulduğunun hikayesini de öğreniyorsunuz.

Çanakkale – Şahindere Şehitliği

Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun kumandanlık ettiği askerleriyle tarih yazılmış yerlerden biri de Çanakkale. Çanakkale geçilmesin diye taarruzu değil, ölmeyi emrettiği askerlerin 1969 tanesi burada yatmaktadır. Hatta resmi kayıtlar bu sayının 2177 olduğunu söylüyor. Hangisi olursa olsun bu ülkenin tarihi açısından ifade ettikleri bu sayıların çok daha ötesinde yer alıyor ve bu yüzden sadece Şahindere Şehitliği değil, tüm yarımada Türkiye’de görülecek tarihi yerler arasında bulunuyor.

İzmir – Hükümet Konağı

İlginizi Çekebilir :  Gezginler İçin Uygun Fiyatlı Fotoğraf Makinesi Önerileri

İzmirliler için simgesel olmuş bu yapı gerçekten de tarihte sahip olduğu yerle de önemini korumayı hak ediyor. 1868 – 1872 yılları arasında yapılmış olan konak Kurtuluş Savaşı’nın en önemli parçalarından biri olmuş. 1922 yılında Türk Ordusu’nun İzmir’e gelmesi ile Türk bayrağı çekilmiş olan konak o zamandan beri İzmir’in kurtuluşunun da simgesi olmuş durumda.

Samsun – Bandırma Vapuru

Bir başka ülke tarihini yansıtan ve Cumhuriyet denince akla gelen simgelerden biri olan Bandırma Vapuru, Türkiye tarihi yerleri arasında büyük öneme sahip. Hep Marmara Denizi’nde çalıştığı için Karadeniz’in hırçın dalgalarına dayanmasından şüphe edilmiş bu gemi Mustafa Kemal Atatürk’ün kusursuz stratejisi, İsmail Hakkı Kaptan’ın engin tecrübesi ve mürettebatın başarısı sayesinde Samsun’a gitmeyi başardı. Gemi 2001 yılında yeniden inşa edildi ve 2003 yılında Bandırma Müzesi olarak Samsun’un Canik ilçesinde ziyarete açıldı.

Elbette, sadece bir döneminden örneklerle size destinasyon noktaları belirlemey çalıştığımız bu lsitenin buzdağının görünen kısmı olduğunu söyleyebiliriz ancak. Yazmaya başlasak sayfalarca sürecek Türkiye’nin tarihi yerleri uzun bir rota çizmenizi gerektirebilir. Siz gezin, dönünce de bize anlatın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir