Ürdün gezilecek yerler ve daha fazlası

Ürdün Gezi Rehberi (Jordan)

Orta Doğu’nun saklı cenneti Ürdün yani diğer yabancı adıyla Jordan’ı merak edenler ve önyargıları olanlar böyle buyursunlar! Her yönüyle bir Ürdün gezi rehberi hazırladık!

Orta Doğu’ya karşı olan önyargımız genelde onun güzelliklerini görmemizi engelliyor. Halbuki orada çok güzel ve bir o kadar da güvenli yerler var. Sadece nereler olduğunu bilmek lazım. Ürdün de bu yerlerden bir tanesi. Tarihiyle olsun, iklimiyle ve insanlarıyla olsun, seyahat edebileceğiniz yerler arasında en değişik – ve huşu vereni – olabilir. Ki, kendileri çok popüler bir turizm ülkesi zaten. Eh madem öyle, buyursunlar, Ürdün gezilecek yerler ve hakkında daha bir sürü şey burada!

Ürdün Nerede?

Tam olarak Orta Doğu’nun bağrında bulunmaktadır. İsrail’in ve Suriye’nin kapı komşusu. İsrail ile Filistin arasında yaşananların en yakın gözlemcisi. Kendileri İsrail’in doğudan, Suriye’ninse güneyden komşusu olmaktadır. Aynı zamanda güneydeki meşhur Akabe Körfezi’ne, az da olsa kıyısı vardır ve Lut Gölü’nün bir kısmı da ülke sınırları içerisinde kalır. Başkenti Amman’dır.

Ürdün Tarihi Hakkında Bilgiler

Oldukça eskilere giden medeniyet tarihi aynı zamanda bir takım tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Yaklaşık olarak 12 bin yıl öncesine ait komünal binalar bulunmuştur ve bunun sonucu olarak Ürdün yerlilerinin, tarımdan önce yerleşik hayata geçtiği teorisi ortaya atılmıştır.

Başka bir araştırma da, tarihteki bilinen ilk amfitiyatronun da M.Ö. 9600 yıllarında burada inşa edildiğini gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında Ürdün tarihi aynı zamanda medeniyet tarihi için de çok önemli: Sadece sanatla da değil, ilk buğday tarımının yapıldığı bölgelerde bulunuyor.

Zaman içerisinde bu topraklarda pek çok medeniyet boy göstermiştir. Bunlardan en önemlileri, Asur, Babil, Pers ve Roma’dır. Roma İmparatorluğu’nun dağılmasıyla bu topraklar Araplar’ın eline geçmiştir. Ortaçağ’da düzenlenen Haçlı Seferleri’nin önemli adreslerinden biridir ancak 16. Yüzyıl’da Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1. Dünya Savaşı’nın bitmesiyle İngiliz sömürgesi olmaktan çıkıp 1946’da bağımsızlığını ilan etmiştir. Yeri gelmişken belirtelim, burası aslında bir krallıktır ve tam adı Ürdün Haşimi Krallığı’dır.

Ürdün’de Hangi Diller Konuşulur, Din ve İnanç Nasıldır?

Ülkenin resmi dili arapçadır. Ancak geçtiğimiz iki yüzyılda çeşitli kültürlerin etkisi altında kaldığı için, İngilizce ve Fransızca da konuşulan diller arasında yer almaktadır. Zaten Jordan insanlarının lehçeleri İngilizce, Fransızca ve Türkçe’den hatrı sayılır miktarda etkilenmiştir.

Resmi din olarak İslam’ı kabul eder. Ülkenin yüzde 92’sinin Müslüman olduğu söylenir. Kalan nüfusunun büyük çoğunluğunu Hıristiyanlar oluşturmakka birlikte, aralarında Bahailik ve Dürzilik takipçileri de vardır.

Ülkenin Nüfusu ve Ekonomisi

Son yıllarda Ürdün nüfusu 7 milyonu bulmaktadır. Yoğunluk açısından oldukça iyi bir sayıdır, zira yüzölçümü, Marmara Bölgesi’nin yüzölçümünde birazcık büyüktür. Şehirleri çok fazla kalabalık değildir, sizi çileden çıkartmazlar.

Tarımın ön plana çıktığı Ürdün ekonomisi, Orta Doğu’nun en kötü ekonomilerinden biridir. Çoğunlukla dış yardıma muhtaçtır. Aslında, tarımın ortaya çıktığı topraklardan daha fazlasını beklemek gerekir, fakat vakt-i zamanında İsrail, verimli topraklarını işgal ettiği için, tarım da bundan epeyce etkilenmiş.

Bunlarla birlikte çok önemli tarihi bölgelere sahip olan Ürdün’ün, tabii ki, en güçlü silahlarından biri de turizmdir. Turizmin ülkeye olan katkısı tarım kadar olmasa da epey fazladır. O yüzden gidip gezdiğinizde el üstünde tutulacaksınız, muhtemelen sizi tatmin etmek için her şeyi yapacaklardır. Bu iyi!

Ürdün İklimi Nedir, Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz’e yakınlığı sebebiyle ülkenin güneyinde ve kuzeyinde Akdeniz ikliminin bir benzeri görülür. Ancak orta kesimlerde çöl iklimi hakimdir.

Kış ayları yağışlı ama ılımandır. Özellikle Kasım ve Nisan ayları arasındaki dönem,  yağış dönemidir. Yağmur seviyorsanız bu ayları tercih edebilirsiniz, ancak sürekli oraya buraya gitmeniz gerekeceği için bu biraz sıkıntılı olabilir.

Yaz ayları ise sıcak ve kurak geçer. Yazın sıcklıkların 50 dereceyi bulduğu görülmüştür. Ancak nem oranı düşük olduğu için, bu sıcaklık sizi bunaltmaz. Ama epey bir susarsınız! Bu anlamda yaz aylarında Jordan’ı ziyaret etmek oldukça ilginç bir deneyimdir. Ama tabii, biraz rahatlık arıyorsanız, ilkbahar sonu veya sonbahar başında daha rahat edersiniz.

Burada Hangi Para Geçer?

Jordan para birimi Ürdün Dinarı’dır. Siz ekonomisine kötü dediğimize bakmayın. 1 Ürdün Dinarı’na sahip olmak için yaklaşık 6 buçuk Türk Lirası’nı gözden çıkarmanız gerekiyor. Evet, Euro’dan daha pahalı!

Ürdün’e Nasıl Gidilir?

Ürdün’e Türkiye’den gitmek gayet kolay. Direkt uçuş bulunmakta. Gün içerisinde 2-3 uçuş bulabileceğiniz gibi, haftanın 3-4 günü uçuş vardır. Bu uçuşlar Amman ve Akabe’ye düzenlenmektedir. Yaklaşık olarak 2 saat sürüyorlar.  Havaalanına geldikten sonra şehir merkezine ulaşmak için ister toplu taşımayla veya ister taksiyle, yaklaşık bir 45 dakikalık daha yolculuk yapacaksınız.

Nerede Kalınır?

Gelelim Ürdün’de nerede kalınır konusuna. Size Akabe ve Amman’ı anlatacağız.

Amman’da hayat biraz pahalı. Ancak her cebe ve keyfe uygun otel bulmak mümkün. Bir kere rezervasyonunuzu önceden yaptırmanızı tavsiye ederiz, zira oteller çabucak doluyorlar. Özellikle tur şirketleri çoğu oteli kapatıyor. Ama bu sizi yıldırmasın. Eğer, ben az para vereceğim, hostel de olur, diyorsanız, geceliği 10 dolara hostel bulmanız mümkün. Eğer oda isterseniz, onlar da 30 dolar civarında. Beş yıldızlı lüks bir otelde kalayım, keyif yapayım diyorsanız da gecelik en az 60 doları gözden çıkaracaksınız.

Akabe’de de durum farklı değil. Otellerin gecelik fiyatları 150 – 250 TL arasında. Bunlar bahsettiğimiz orta düzeyde oteller. Daha lüks otellerde kalmak isterseniz de, gecelik 500 – 600 TL ödemeyi kabul etmeniz gerekiyor.

Her iki şehir için de, toplu taşıma araçlarına yakın olmaya dikkat ediniz. Zira gezmeniz gereken yerler şehir içinde olduğu kadar, şehir dışında. Gününüzün önemli bir kısmını ulaşıma ulaşmak için harcamayın. Enerjinizi saklayın!

Ne Yenir, Ne İçilir

Ürdün mutfağı övülesi bir mutfak. Ürdün meşhur yemekleri say say bitmeyen bir ülke. Bize de yakın bir mutfakları vardır ama ilginç bir şekilde bir o kadar da farklıdır. Fattoush salatası oldukça popüler bir yiyecektir, domates, marul, pide, salatalık ve sumak karıştırılarak hazırlanır. Pirinç önemli bir gıda olduğundan maklubesi de güzeldir buranın. Et olarak kuzu ve tavuk eti kullanılır çoğunlukla. Kuzu tandırları vardır ki, dillere destandır. Çölün sıcağında, yerin altında pişirilir. Kuzu etinden yapılan, pilavla birlikte servis edilen ve tek elle yenilen mansaf da tavsiye edilir.

Ülkede en çok çay tüketilir. Yanı sıra, sıcaklara çok iyi gelen bir de içecekleri vardır: Naneli limonata. Çok iyi yaparlar ve sıcağın altında onu içtiniz mi mest olursunuz.

Ürdün’de Alışveriş

Ürdün’ün pahalı bir ülke olduğunu söyledik. Ancak tabii ki, her yer gibi buranın da cep dostu bölgeleri var, sadece aramanız gerekiyor.

Jordan’ın en meşhur malzemesi sabun ve bakım ürünleridir. Lut Gölü’nün zengin mineralleri ve tuzlarıyla birlikte bu sabunlar cildinize çok iyi gelecektir. Sıcaklar için de iyi bir serinleme aracıdır. Ürdün’den hediyelik ne alınır, diye soranlara duyurulur.

Tabii ki el sanatları da oldukça gelişmiştir burada. Birçok topraktan yapılmış ürün bulabilirsiniz. Yanı sıra yağlı boya tabloları da çok iyidir.

Ürdün’de Gece Hayatı

Tabii ki her baskının bir kırılma noktası vardır. Amman ve Akabe gece hayatı açısından oldukça zengin şehirlerdir. Dilediğinizi bulabilirsiniz. İsterseniz çayınızı nargilenizi içip sohbet edin, isterseniz bir bar veya gece kulübü bulun ve çılgınca dans edin, karar sizin!

Ürdün’de Gezilecek Yerler

Gelelim fasülyenin faydalarına. Bakalım Jordan’da sizi neler bekleyecek!

Lut Gölü

Lut Gölü, dünyadaki en tuzlu üçüncü göldür. Bu yüzden içine girdiğinizde sizin pek bir şey yapmanıza gerek yok, yoğunluğu yüzünden o zaten sizi kaldıracaktır. Bundan dolayı Ölüdeniz de derler. Göle Lut ismini verense, Hz. Lut’un peygamber olarak gönderildiği Lut Kavmi’nin yaşadığı Sodom ve Gomore şehirlerinin bu gölün altında kaldığına dair inançtır.

Petra

Dünya üzerinde görebileceğiniz en güzel yerler arasında Ürdün Petra yer alıyor. Burası aslında bir antik kent, Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında kalıyor. M.Ö. 400 ile M.S. 106 yıllar arasında Nebati Krallığı’nın başkentiydi burası. Kayaların renginden dolayı Rose City de denir. Burada kireç taşına oyulmuş amfi tiyatrolar, evler ve mezarlar bulabilirsiniz.

Ürdün Arkeoloji Müzesi

Ürdün tarihi yerler say say bitmez. Siz oraları yine gezin ama yolunuzu mutlaka bu müzeye düşürün. Ürdün’ün tarihini kronolojik olarak burada bulabilirsiniz. Kültüründen önemli parçaları, eşyaları görebilirsiniz. Unutmayın: Bunlar sadece Ürdün’e değil, bütün bir insanlık tarihine de ait olan eşyalar.

Amman

Başkent Amman’da gezilecek yerler çok fazla. Burası dünyanın hala yaşayan en eski şehirleri arasında geliyor. Coğrafyasından tutun da, tarihi yapılarına, sanat evlerine ve müzelere kadar, Ürdün ile ilgili pek çok bilgiyi bu şehirde bulabilirsiniz.

Wadi Rum

Ay Vadisi olarak da bilinir. Ürdün’deki en büyük – ve muhtemelen en güzel – vadidir. Tarih öncesi çağlardan beri pek çok kültüre ev sahipliği yapmış bir yerdir burası. Boşuna demiyoruz Jordan medeniyetin beşiği diye. Burada bir sürü kaya resimleri, duvar yazıları ve tapınaklar görebilirsiniz. Kendileri aynı zamanda UNESCO dünya mirası listesindedir.

Akabe

Gelelim diğer bir önemli bir şehire. Akabe’de gezilecek yerler arasında doğrudan şehrin kendisini sayabiliriz. Kimi noktalarında tarihi ve yerel dokusunu çok güzel korumuş bir şehir. Binbir gece masallarından fırlamış gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Burası bir zamanlar hacca giden hacıların da buluşma noktasıymış.

Qasr Amra

Yani Amra Kalesi. Amman’ın güney doğusunda bulunur. Çöl kalelerinden günümüze kalmış bir kaledir. Bir zamanlar, çölden geçen kervan yollarının güvenliği için bu kaleler inşa edilmiş. Kasr Amra’nın duvarlarında Emevilerden kalma bir çok duvar resmi görebilirsiniz. Bu resimler aynı zamanda o zamanki Müslümanlık anlayışı ile bugünkü karşılaştırmaya da imkan veriyor.

Nibu Dağı

Amman’dan Petraya giderken görebilirsiniz bu dağı. Ürdün tarihi yerler arasında en meşhuru. Zira burası Hz. Musa’nın vaat edilmiş toprakları gördüğü, öldüğü ve defnedildiği yer olarak kabul edilir.

Artemis Tapınağı

Burası Jerash şehrinde Romalılara ait bir tapınak. Yaklaşık 2 bin yıl önce yapımı tamamlanmış. Tapınağın sadece 11 – 12 sütunu duruyor ve bu yüzden de harabe gibi görünüyor ama olsun. Kendisi aynı zamanda kültürün nasıl yayılabildiğinin de çok güzel bir örneği. Orta Doğu’da bir Artemis Tapınağı!

Ürdün gezisi hakkında artık pek çok bilgiye sahipsiniz. Hem okuyan, hem de gezen en çok bilir. İyi yolculuklar!

İlginizi Çekebilir :  Cehennem Gibi Geçen 20 Yıl: Vietnam Savaşı Tarihi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir