Üsküp gezilecek yerler

Üsküp Gezi Rehberi – Gezilecek Tüm Yerler

Balkanların gözbebeği Üsküp’e gitmek isteyenler, gitmek istemeyi isteyenler buyursunlar! İşte karşınızda her yönüyle Üsküp gezi rehberi. Tatlı mı tatlı bir balkan şehri Üsküp, gerek tarihiyle, gerek eğlence hayatıyla size muazzam bir gezi vadediyor. Osmanlı’nın Osmanlı olduğu zamandan kalma yapılar mı dersiniz, 20 yüzyıl’ın siyasi karışıklarla geçen Balkan tarihinden izler mi dersiniz, ne ararsanız bu şehirde mevcut. E hal böyle olunca bize de Üsküp nasıl gezilir onu anlattığımız bir rehber yazmak düştü. Merak edene etmeyene, karşınızda dillere destan şehir Üsküp!

Üsküp Hakkında Genel Bilgiler

Konum

Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Makedonya, Yunanistan’ın kuzey batısında, Üsküp de Makedonya’nın kuzey batısında, Kosova sınırına yakın bir yerde yer almaktadır. Vardar Nehri’nin oluşturduğu vadinin içerisinde yer alır ve etrafında pekçok dağ bulunur. Doğal çeşitlilik ve güzellik açısından oldukça tatmin edicidir.

Nüfus

Üsküp, Makedonya nüfusunun çeyreğini bünyesinde barındırıyor. Bu da yaklaşık 700 bin kişiye tekabül etmektedir. Hemen kıyaslamak için belirtelim: Üsküp, İstanbul’un 3’te 1’i büyüklüktedir.

Para Birimi

Üsküp para birimi, şehir Makedonya’ya bağlı olduğu için Makedonya Dinarı’dır. 1 Türk Lirası’na karşılık yaklaşık olarak 12,5 Makedonya Dinarı edinebilirsiniz. Buna rağmen başkentte fiyatlar pek de ucuz sayılmaz ama diğer Avrupa şehirlerine göre daha hesaplıdır.

İklim

Üsküp nemli bir iklime sahiptir ve yıl içerisinde epey yağış alır. Yazın sıcaklar 35 – 40 derece arasında değişirken, kışın en fazla düştüğü nokta 5 – 6 derecedir. İlkbahar ve sonbaharda ise 15 – 25 dereceleri görmektedir. Kış aylarında ziyarete giderseniz kar yağışlarına denk gelebilirsiniz.

Üsküp’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Üsküp’e direkt uçan havayolları mevcuttur. Havalimanıysa şehrin 25 kilometre dışındadır. Ben dört teker isterim, diyenler için otobüs seçenekleri de mevcut. İstanbul’dan Üsküp’e doğrudan giden araçlar var. Kara yolculuğu yaklaşık olarak 14 – 15 saat sürebiliyor. Aradaki mesafe hemen hemen İstanbul – Antalya arasındaki mesafe kadardır.

Üsküp’te Toplu Taşıma

  • Hemen belirtelim, Makedonya Meydanı gibi merkezi bir yerde konaklıyorsanız, toplu taşımaya ihtiyacınız kalmaz. Hele ki yürümeyi seviyorsanız, her yere rahatça yürüyerek gidebilirsiniz.
  • Kentte toplu taşıma ise daha çok Londra’dan aşina olduğumuz kırmızı çift katlı otobüslerle sağlanmaktadır. Otobüs için biletleri gişelerden temin edebileceğiniz gibi, şoföre para verip de binebilirsiniz. Ancak gişeden bilet almak daha ucuza gelecektir.
  • Bunlar dışında ulaşım için bisiklet ve taksi de kullanabilirsiniz. Taksi ücretleri düşük olduğu için, yakın mesafe için oldukça ideal. Ayrıca kentin pekçok bölgesinde, bisiklet kiralamak için operatörler bulunmaktadır. Hava şartları uygunsa eğer pek tatlı vakitler geçirebilirsiniz.

Üsküp’te Konaklama

Konaklamaya karar vermeden önce Üsküp gezi rotası çizdiğinizden emin olunuz. Kendinizi yanlışlıkla gezmek istediğiniz yerlerden uzakta bulabilirsiniz. Ama merak etmeyin, Üsküp’te konaklama fiyatları oldukça uygun. Fiyat – performans açısından en iyi konum ise Makedonya Meydanı. Bu sayede ulaşım masraflarınızı kısabileceğinizi unutmayın.

Üsküp’te Yeme İçme

Gelelim en sevdiğimiz meseleye: Üsküp’te ne yenir? Balkan ülkesi olmasından dolayı tabii ki pek güzel ve bize yakın lezzetleri var. Osmanlı mutfağının etkileri hala görülüyor. Ayrıca tarım açısından oldukça zengin olduğu için de yemek çeşitleri artıyor. Bu yüzden sebze yemekleri sizi asla hayalkırıklığına uğratmayacaktır.

Et severler de Üsküp’te aradığını bulacaktır. Zira Üsküp yeme içme denilince, hele bir de Osmanlı mutfağının bahsi geçince, özellikle kuzu etinden bahsetmeden olmaz. Kuzu etinin çeşitlemelerini görmek mümkün: Kuzu kebabı ve kuzu etli güveci başı çekiyor. Pek çok sebze yemeğinin de kuzu etiyle birlikte sunulduğunu görebilirsiniz.

Tatlı severler boş durur mu? Durmazlar. Yurtdışına çıkıp da, abi en çok baklavayı özledim, diye ağlayanlar üzülmesinler. Burada bolca baklava, revani, tulumba ve helva var. E bunlar Türkiye’de de var, demeyin; yerel kültürle birleşince, alıştığımız lezzetlerin farklı hallerini tatmak oldukça ilginç olabiliyor.

Üsküp Gece Hayatı

Üsküp’te pek çok güzel ve işlek gece kulübü bulmak mümkün. Bu anlamda gece hayatı için epey hareketli diyebiliriz. Pek çok canlı müzik etkinliğinin yanı sıra, farklı müzik zevklerine hitap eden DJ performansları da bulmak mümkün. Eğer bir partiye denk gelirseniz sakın kaçırmayın deriz, duyduğumuza göre Üsküplüler eğlenmeyi epey iyi biliyorlarmış. Popüler gece kulüpleri arasında, Havana Club, Club Colosseum, Midnight Club ve Speakeasy’yi sayabiliriz.

Üsküp Gezilecek Yerler

Taşköprü

Oldukça eski bir tarihi olan Taşköprü Üsküp kentinin en önemli simgelerinden bir tanesi. Diğer adı da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’dür. 15. Yüzyıl’ın ortasında Fatih’in himayesinde yapılmıştır. Tarih boyunca pek çok sebeple hasar görse de onarılmıştır. Mimarisi açısından da dönemin oldukça ilgi çekici köprülerinden bir tanesidir. Toplam uzunluğu 220 metredir.

Milenyum Haçı

Oldukça tartışma yaratmış ve 2002 yılında Vodno Dağı’na inşa edilmiş devasa bir haçtır. Heykelin uzunluğu 66 metreyi bulmaktadır ve hem büyüklüğü hem de inşa edildiği alan sebebiyle şehirden rahatça görülebilmektedir. Zaten bu amaçla inşa edilmiştir ve tartışmalar da burada başlar. Bölgenin Müslüman nüfusunun geçmişi 800 yıl kadar önceye dayanmaktadır ve bu heykelin, kentteki Müslümanları kışkırtmak için yapıldığı söylenerek eleştirilmektedir.

Makedonya Müzesi

Makedonya’nın en eski müzelerinden bir tanesidir.1924’te inşa edilmiştir ve arkeoloji, etnoloji ve tarih müzelerinin birleşiminden oluşur. Türk Çarşısı içerisinde yer alır. Ülkenin en önemli ve eski eserlerine, belgelerine ev sahipliği yapmaktadır. Burayı ziyaret ederek Makedonya tarihine şöyle bir göz atabilirsiniz, ki o tarihin içinde bize oldukça tanıdık gelen unsurlar da vardır. Öyle ki, 16. Yüzyıl’ın ortalarında inşa edilmiş Kurşunlu Han, ki zamanı itibariyle bir Osmanlı yapısıdır, müzenin taş heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Birkaç yıl evvel, buranın restorasyonunun TC Kültür Bakanlığı tarafından yaptırılması için iki ülke arasında protokol imzalanmıştır.

Türk Çarşısı

Osmanlı zamanının oldukça popüler çarşılarından bir tanesidir. Eski popülerliğini şimdi kaybetmese, sokakları arasında dolaşmak, Beyazıt sokaklarında dolaşmaya benzer. Mimari neredeyse aynıdır. Bir anda kendinizi Türkiye’de hissedebilirsiniz. Taşköprü’nün kuzeyinde bulunmaktadır. Şöyle bir sokaklarını gezmenizi, o tarihi ciğerlerinize doğru çekmenizi tavsiye ederiz.

Makedonya Meydanı

Zaten yolunuz ister istemez Makedonya Meydanı’na düşecektir. Ama biz başka bir gözle de burayı gezmenizi tavsiye ediyoruz. Vardar nehrinin yanı başında bulunan bu meydan oldukça geniş bir meydandır ve pek çok önemli liderin heykelini burada görebilirsiniz.

Bedesten

Bedesten, Üsküp Çarşısı’nın merkezinde bulunur. Tarihi 15. Yüzyıl’a kadar uzanır. Gazi İshak Bey tarafından yaptırılmıştır. Merkezi bir konumda bulunduğu için, kısa sürede oldukça işlek bir hale gelmiştir ve önemli ticaret merkezlerinden birisi olmuştur. Ancak inşasından, yaklaşık olarak 200 yıl sonra, oldukça büyük bir yangın dolayısıyla büyük bir bölümü tahrip olmuştur ve ancak 1900 yılında yeniden inşa edilmiştir. Burada daha çok Türk esnafları bulabilirsiniz. Onlarla pazarlık yapabilir misiniz bilemeyiz ancak buradan kumaş ve mücevher gibi değerli eşyalar alabilirsiniz.

Mustafa Paşa Camii

Üsküp’ün oldukça eski Osmanlı yapılarından bir tanesi. Vezir-i asam Mustafa Paşa tarafından 1492’de yaptırılmıştır ve zaten adı da buradan gelmektedir. Yapıldıktan sonra uzun yıllar restorasyona ihtiyaç duymamıştır ancak 1963 yılındaki büyük depremde hasar görmüştür ve beş yılda onarımı tamamlanmıştır. Halen faal durumdadır ve ibadete açıktır.

Aziz Ohrid Kliment Katedrali

Bu katedral, 1972 yılında kilise ihtiyacı dolayısıyla inşa edilse de mimarisi ve ihtişamıyla ilgiyi ve zamanı hak ediyor. Şehrin önemli simgelerinden bir tanesi sadece kubbe ve kemerden oluşmaktadır. 3,5 metre yükseliğinde heybetli bir başpsikopos taktıyla birlikte imparator ve eşi için 2 metrelik sandalyeler de hazırlanmıştır. Ana girişte, bahçenin sol tarafında 45 metre yüksekliğinde üç adet çan yer almaktadır.

Makedonya Çağdaş Sanat Müzesi

Burası gezilecek yerler arasında en ilginci olabilir. Çağdaş sanatla kurduğunuz ilişkiyi bilemeyiz ama burayı görmeniz de fayda var. Müzenin hem ulusal, hem de uluslararası bölümü bulunmakta. Böylece yerli çağdaş sanatçıların eserlerini tanıma fırsatı elde edebiliyorsunuz. Çağdaş eserler, Makedonya gibi bol kültürlü ve çalkantılı memleketler de mevcut problemlere oldukça değişik yaklaşımlar geliştirerek, kendilerine has bir dil oluşturabiliyorlar. Bu anlamda Makedonya çağdaş sanatının Türkiye ile benzerlik taşıdığını düşünerekten, sizi burayı gezmeye davet ediyoruz.

Sulu Han

Yine 15. yüzyıl ve yine Osmanlı zamanından kalma bir eser. Nam-ı diğer Suli An. İsmini, hanın yakınlarında bulunan doğal su kaynağı olan Serava Irmağı’ndan aldığı düşünülmektedir. ‘63 depreminde hasar görmüş olsa da sonradan restore edilmiştir. Şu anda Üsküp Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni de içinde barındırarak hayatına devam etmekte. Han içerisinde bir de müze bulunmakta. Hanı gezeceğiniz zaman, müzeyi de gezmeyi ihmal etmeyiniz.

Matka Kanyonu

Bu doğa harikası kanyon, merkizn biraz dışında yer alsa da gidip görülmeyi hak ediyor. Muazzam bir güzelliği var. İçerisinde çeşit çeşit değişik mağara bulunduğu gibi, vakti zamanında inananların inzivaya çekildiği manastırlara da rastlamak mümkün. Eğer vaktiniz ve imkanınız varsa, burada 1 ya da 2 gece konaklamanızı tavsiye ederiz. Özellikle gece vakti doğanın sesleriyle birlikte farklı bir ruh halinin içine girebiliyorsunuz.

 

İlginizi Çekebilir :  Rumba de Barselona- İspanya

Davut Paşa Hamamı

Üsküp’ün ayakta kalmayı başaran iki tarihi hamamından biri olan Davut Paşa Hamamı, günümüzde sanat galerisi olarak hayatına devam etmektedir. Neredeyse diğer bütün tarihi yapılar gibi, bu yapı da 15. Yüzyıl’da inşa edilmiştir. 15. Yüzyıl’ın inşa ettirme modasını takip eden Sadrazam Davut Paşa tarafından yaptırılmıştır. 2013 yılında, Üsküp içerisindeki birkaç yapı gibi burası da Türkiye’nin desteğiyle onarılmış, restore edilmiştir.

Üsküp Kalesi

Kalesiz şehir olur mu? Tabii ki olmaz. Tarihi de oldukça eskilere 6. Yüzyıl’a dayanmaktadır. Roma döneminde inşa edildiğine ve yapımından görece kısa süre sonra depremde yıkıldığına inanılmaktadır. Daha sonra yine aynı yüzyılda yeniden yapılmış ve stratejik önemini sürdürmüştür. Bulgar İmparatorluğu ile Doğu Roma İmparatorluğu arasındaki savaşlarda epey bir hasar görmüştür. Ayrıca meşhur mu meşhur Türk seyyahımız Evliya Çelebi de, Üsküp’e olan ziyaretinde kalenin o dönemki halinden söz etmiştir.

Şehir Parkı

Üsküp’ün göbeğinde bulunan bu güzel mi güzel park, o kadar gezdikten sonra size kucağını açacak, ihtiyacınız olan enerjiyi toplamanız için muazzam bir alan sunacaktır. İsterseniz ağır ağır gezin, isterseniz ayakkabılarınızı çıkarıp çimenlerin tadını çıkarın, artık orası size kalmış!

Üsküp hakkında ihtiyacınız olan bütün bilgilere sahipsiniz! Üsküp’ün büyülü dünyasına bir yolculuğa ne dersiniz? 😉

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir