Venedik gezi noktaları

Venedik Gezilecek Yerler

İtalya’nın kuzeydoğusunda adacıklardan, kanallardan ve köprülerden oluşan Venedik’te gezilecek yerler haritası çıkarmaya çalışarak sizin için gezip görülecek yerleri ve yapılacak şeyleri bir araya getirdik.

Dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alan Venedik; köprüleri, kanalları, tarihe tanıklık eden muhteşem yapılarıyla eşsiz bir tatil için ilk sıralarda yer alan bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Otomobilsiz şehir olarak anılan bu şehirde gezerken kulağınıza en çok su şırıltısı, insan sesi ve müzik geliyor. Gün içerisinde oldukça kalabalık bir turist nüfusu ağırlayan Venedik’te yapılacak şeylerin listesine göz atalım.

San Marco Meydanı

Venedik’te gezilecek yerler deyince akla gelen ilk yer şüphesiz bu meydandır. Çok sayıda turist ve güvercinle dolu olan bu meydanın etrafını kuşatan tarihî mekânlar göz alıyor. Venedik merkez bölgesinde bulunan San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Arkeoloji Müzesi, Torre dell Orologio Saat Kulesi, Dükler Sarayı ve Ahlar Köprüsü bu görülecek yerlerin başında geliyor. Ayrıca birçok kafe ve restoranın bulunduğu bu meydanda soluklanıp güvercinleri izleyebilir ve sokak müzisyenlerini dinleyebilirsiniz.

Büyük Kanal

Kanallar ve köprüler şehri Venedik’te yapılacaklar listesindeki ilk şeyin kanal gezintisi olduğunu söyleyebiliriz. 3800 metre uzunluğunda olan ve şehri bir “S” harfi ile yaran Venedik Büyük Kanal’ında ulaşım deniz otobüsleri ve deniz taksileriyle sağlanıyor. Fakat kanal üzerinde bulunan 170’ten fazla güzel yapıyı görüp tadını çıkarmak istiyorsanız gondol gezintisi yapmanızı tavsiye ederiz. Üstelik kanal üzerinde bulunan Rialto Köprüsü başta olmak üzere Yalınayak Köprüsü, Accademia Köprüsü ve Costituzione Köprüsü’nü de böylelikle yakından görme fırsatı yakalayacaksınız.

Ca’ d’Oro

Venedik Büyük Kanal üzerindeki bulunan ve “Altın Ev” olarak da anılan bu sarayın yapımı 15. yüzyılda bitmiş. Bugün bir sanat müzesi olarak kullanılan sarayda Rönesans dönemine ait eşsiz güzellikteki heykel ve resimleri görebilir, balkonundan kanal manzarasını izleyebilirsiniz.

Accademia Sanat Galerisi

Accademia Köprüsü’nün tam karşısında yer alan bu müze hem İtalya’nın hem de Avrupa’nın en önemli müzelerinden biridir. 14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar çok geniş bir zaman aralığındaki büyüleyici tablolar bu müzede yer alıyor.

Santa Maria della Salute

Kısaca “La Salute” (Sağlık) olarak bilinen bu kilise, 1630 yılında 80,000 civarında insanın veba salgını yüzünden ölmesinin ardından Hz. Meryem’e şükretmek amacıyla inşa edilmiş. Büyük Kanal üzerindeki bu kilisenin hem iç hem de dış mimarisi büyüleyicidir. İçinde 12 değerli resmin segilendiği bu kiliseye hayran olmamak mümkün değil.

 

İlginizi Çekebilir :  Ukrayna Gezi Rehberi

Rialto Pazarı

Venedik’te alışveriş yapmak için butik mağazalara alternatif yerlerin başında bu pazar yer alıyor.  Rialto Köprüsü üzerindeki rengarenk dükkânlardan şehre özgü maskeleri, gondol temalı eşyaları, dantelleri, mücevherleri, süs eşyaları ve cam hediyelik eşyaları satın almak mümkün.

Peggy Guggenheim Koleksiyonu

Sanat koleksiyoneri Peggy Guggenheim’ın, eski evi olan Palazzo Venier dei Leoni’de kişisel koleksiyonunun sergilendiği müzeye uğramadan Venedik turunuzu tamamlamayın. Birçok sanat müzesinin aksine bu müzede 20. Yüzyıl Amerikan ve Avrupa sanatının eserlerini bulabilirsiniz. Picasso, Dali, Kandinsky, Pollock, Braque gibi sanatçıların eşsiz eserlerinden örnekler bu müzede sergileniyor.

Murano Adası

Bu güzel şehir gezintisinden sonraki durak Venedik adaları. Venedik’in kuzeyinde, cam işlemeciği ve rengarenk evleriyle ünlü bu adaya ulaşım 40 dakikalık deniz yolculuğuyla yapılabiliyor. Murano’da cam işleme atölyelerini görebilir, camın nasıl işlendiğine canlı olarak tanıklık edebilir ve camdan yapılmış çok çeşitli hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz. Elbette adadaki cam müzelerini, Galuppi Meydanı’nı, San Martino Kilisesi’ni ve İstria Taşı’nı mutlaka görmelisiniz.

Lido Adası

Venedik’e gelmişken denize girmek istiyorsanız Lido Adası sizin için ideal bir yer. Kumarhanesi ve plajları ile ünlü olan adada bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Ünlü Venedik Film Festivali de bu adada gerçekleşiyor.

Venedik Karnavalı

Bu güzel şehire Şubat ayında gideceksiniz bu festivale katılmak için bir planlama yapmanızı öneriniz. Çünkü her yıl şubat ayında yaklaşık 11 gün süren bu festivale turistlerin akın ettiğini söyleyebiliriz. Maske takmanın ve gösterişli kostümler giymenin bu festivalin şanından olduğu Venedik Karnavalı, 2019’da 23 Şubat-5 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu yorucu gezinti boyunca Venedik’te ne yenir? İlk önerimiz elbette deniz ürünleri olacak. Bunun yanında bölgeye özgü, mürekkep balığından yapılan Spaghetti al Nero di Sepia başta olmak üzere birçok çeşidi olan makarnalar ve tabii ki İtalya’da olmazsa olmaz denilecek pizza çeşitleri Venedik’te yenilecek şeylerin başından yer alıyor. Tatlı olarak Tiramusu, Gelato ve meşhur Gelateria Eta Beta’nın birbirinden güzel çeşit çeşit dondurmasını mutlaka tatmalısınız.

Ayrıca bu şehre gelmeden önce dikkat etmeniz gereken İtalya’ya ne zaman gidilir yazımıza mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir