Batum gezilecek noktalar

Ver Elini Gürcistan: Batum Gezilecek Yerler

Ülkemizden çokça ziyaretçi alan ve bize de çok yakın olan Batum gezilecek yerler listesine ihtiyacı olanlar buyursunlar!

Karadeniz’de bir Avrupa şehri görmek istiyorsanız gideceğiniz ilk adreslerden biri Batum olabilir. İnsanlar rahat ve sakin yaşamı, gezilecek yerileri size hem yeni yerler görmek hem de huzurlu bir keşif yolculuğu için imkan sağlıyor. Üstelik ülkemize çok yakın olduğu için de pahalı uçak biletlerini nasıl ucuza getireceğiniz gibi bir derdiniz de olmayacak. Dahası, hala sonuna gelmemişken 2018 Yılında Görmeniz Gereken 10 Ülke arasında olan Gürcistan ile aramızda bir vize problemi olmadığı için nüfus cüzdanı, TC Kimlik Kartı ya da pasaportunuzla gittiğinizde 1 sene boyunca da kalabiliyorsunuz. Yani, gezi rehberinizi de hazırladığımıza göre Batum’a gitmemek için bahaneniz yok!

Ali ve Nino Heykeli

Tamar Kvesitadze tarafından yapılmış 7 metrelik dev heykeller hazin bir aşkın sembolü. Akşamları kırmızı ve mavi renklerde ışıklandırılan heykellerin hikayesi Müslüman olan Ali ve Hristiyan olan Gürcü Nino’nun imkansız aşkının öyküsünden ilham alınarak tasarlanmış. Sevdiceğinizle birlike Batum’a gidecekseniz sıkı sıkı sarılıp aşkınızın kıymetini bileceğiniz nokta tam da bu heykeldir.

Batum Tiyatro Meydanı

Meydanda bulunan Poseidon Heykelli çeşme ve Eski Sovyet Rejimi mimarisine sahip olan evler gerçekten de görülmeye değer. Ayrıca meydanın yanında bulunan tiyatro binası da sahip olduğu mimari ile Eski Batum’un en güzel binalarından biri. Gürcistan edebiyat ve siyaset tarihinde 19. yy’da ismini bırakmış olan Ilia Chavchavadze ile aynı ismi taşıyan devlet tiyatrosunda bir oyun da izleyebilirsiniz.

Piazza Meydanı

Kendinizi bir anda bir Avrupa şehrinin içinden dolanıyor gibi hissedeceksiniz. İçlerinde canlı müziğin de keyfini çıkarabileceğiniz cafe, restoran ve publarla dolu 5700 m2’lik alanda Batum gezisine ara verip yemeğinizi yiyebilir, kahve kokusuna doyacağınız atmosferin içinde bir şeyler içerek dinlenebilirsiniz.

Botanik Bahçesi

Aslında bahçeden biraz daha fazla olan bu yemyeşil alan içinde doğanın kucağında kaybolduğunzu sonuna kadar hissedebilirsiniz. Binlerce çeşit bitki ve dünyanın neredeyse her kıtasından gelmiş olan ağaçlarıyla cennet gibi olması da normal. Bir ucundan diğer ucuna yürümenin 1 saatten fazla zaman aldığı bu muazzam güzellikte deniz manzarası da size eşlik edecek.

Avrupa Meydanı

Kendine has bir dokuyu muhafaza etmiş olan Batum Avrupa Meydanı’nda da birçok tarihi binayı bir araya toplamış. Meydanın ferah ve enerji dolu atmosferi sizi gezmek için teşvik ediyor. Meydana açılan sokaklarda kaybolmadan önce ünlü Medea heykelinin de tadını çıkarmayı, kafe ve restoranlarda lezzetli yiyecekleri tatmayı da unutmayın.

Alfabe Kulesi

Giden herkesin memnun kalarak döndüğü Batum Alfabe Kulesi ile de biliniyor. 130 metre yüksekliğindeki kule Gürcü Alfabesi’nin 5. yy’a kadar uzanan köklü tarihini anımsatan bir sembol halinde. DNA sarmalını andıran mimari yapısının en ütü restoranlara ayrılmış durumda. Hem bu ilginç ve anlamlı mimari yapıyı görüp hem de güzel bir manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz.

Orta Camii

Batum’da kilise ve katedrallerden birden fazla olsa da Orta Camii, bugün Batum’da kalmış olan tek camii. Yapıldığı 1880’li yıllarda aslında iki yanında daha camii vardı. Bu yüzden de adı Orta Camii olmuş. Ancak şimdi o camiiler yok. Ayrıca camii de kuran kursu ve müftülük olarak hizmet veriyor.

Batum’da gezilecek yerleri gezdikçe de keşfedeceksinizdir. Ayrıca alışveriş yapmak isteyenler için de Batum’da ne ucuz diye merak ediyorsanız, elektronik eşya, parfüm, tütün ve alkol alışverişinizi Batum’a saklayın deriz.

İyi yolculuklar…

İlginizi Çekebilir :  Luzon, Visayas, Mindanao: Filipinler'in 3 Harika Ada Grubu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir