Vietnam alışveriş yapabileceğiniz şeyler

Vietnam Ucuz Alışveriş Cennetidir Dedirten En İyi 6 Ürün

Vietnam’da pek çok ürün ve hizmet bizim ülkemize göre çok daha ucuz, ama her şey değil. Bazı ürünler ve eşyalar, dünyanın herhangi bir yerinde olduğu gibi burada da pahalı. Biz bu yazımızda size Vietnam’dan alabileceğiniz en ucuz şeyleri anlatacağız. Vietnam alışveriş cennetidir desek sanırım yanlış olmaz. İşte Vietnam’a gittiğiniz bir zamanda Türkiye’den çok daha ucuza satın alabileceğiniz 6 farklı ürün.

Dünyaca Ünlü Markalar

Genel bir kural olarak dünyadaki çoğu ünlü markaların fiyatları oldukça pahalı. Özellikle nereye bakacağınızı bilmiyorsanız Vietnam’da size pahalı gelecektir; fakat doğru yerleri bulabilirseniz bu ülkeden çok ucuza dünyaca ünlü markaların ürünlerini bulabilirsiniz. Böylelikle Vietnam tatilinizi bir alışveriş fırsatına çevirebilirsiniz. Bu ülkede üst düzey bir perakendeciye ya da mağazaya giderseniz, fiyatlar Londra, Paris veya Milano’daki herhangi bir mağazaya benzeyecek. Gerçek tasarruflar yerel pazarlarda ve butik mağazalarda alışveriş yapmaktan kaynaklanmaktadır. Sahte lüks mallar genel bir problemdir, ancak bu düşük fiyatlarda beklenebilecek bir durumdur. Yani alışverişiniz sırasında alacağınız ürünü ya da giysiyi iyice kontrol etmelisiniz.

Dünyaca ünlü tekstil markalarının Vietnam’da üretildiğini mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur ve bu doğrudur. Diesel, Colombia, North Face, Nike, Adidas, Converse, Cat ve buna benzer bir çok markanın üretim fabrikaları burada bulunmaktadır. Bunun yanında üretim fazlası, sezon sonu, hafif kusurlu sayılan giysiler ya da bir şekilde satıcıya ucuz yollu ulaştırılmış ürünler Vietnam’ın belli sokaklarında bolca satılmaktadır ve doğru adresi yakalarsanız hepsi orjinal ve Türkiye’den çok daha ucuzdur.

Marka adlarının yanı sıra, Vietnam’da bulunduğunuzda ve özellikle Hoi An’dayken, özel kıyafetler de alışveriş listenizde mutlaka olmalıdır. Kişiye özel eşyalar yani elbiseler, gömlekler, pantolonlar yaklaşık 15 USD’den başlar, ancak bu fiyat işin ve kumaşın kalitesine ve markasına bağlıdır. Yaklaşan bir düğününüz varsa, dünyaca ünlü markanın ürettiği harika bir takım elbiseyi 100 USD’ye satın alabilir böylelikle çok fazla tasarruf edebilirsiniz.

Elektronik Eşyalar

Samsung gibi bazı ünlü markaların elektronik eşyaları örneğin; elektrikli traş makineleri, curling ütüler, fırınlar, saatler, fotoğraf makinesi ve bunun  gibi şeyler ülkemize göre Vietnam’da çok daha ucuz. Bununla birlikte, ürünün dizaynı ve kalitesi yükseldikçe fiyatlar dünya standartlarının normlarına yaklaşıyor . En son çıkan akıllı telefon, burada başka herhangi bir yerde olduğu gibi size aynı şekilde mal olacak. Benzer şekilde yeni bir oyun dizüstü bilgisayarı almayı düşünüyorsanız ülkemizdeki fiyatlarla aşağı yukarı aynı değerde olduğunu göreceksiniz. Dünyanın dört bir yanındaki yüksek kaliteli elektronik cihazlar neredeyse hep talep görüyor, bu yüzden fiyatlar yerel gelirden bağımsız olarak Vietnam’da da dalgalanma göstermiyor.

Dünyaca tanıdığımız ve bildiğimiz elektronik markalar haricinde (isimlerini tahmin ediyorsunuzdur) bu ülkede, Türkiye’de olmayan markalar da bulunmaktadır. Yapacağınız iyi bir araştırma ile kendinize Asya’da bolca kullanılan ve sağlam olan elektronik eşyalardan alabilir ve Türkiye’den çok daha ucuza getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Cehennem Gibi Geçen 20 Yıl: Vietnam Savaşı Tarihi

Sanat Eserleri

Vietnam’dan ucuza alabileceğiniz şeyler arasında sadece tekstil ve elektronik ürünler bulunmuyor. Evde çok fazla çıplak duvar ve raf var ise, Vietnam sizin için tam bir alışveriş cenneti. Turistik pazarlarda birçok hediyelik eşya bulacaksınız, ancak gerçek mücevherleri bulmak için yerel sanat galerileri ve dükkanlar bulmaya çalışın. Çoğu dükkan artık düzenli olarak turistlerle ilgileniyor ve devlet tarafından kontrol ediliyor.

Benzersiz Vietnam eserleri için Hanoi yakınlarındaki Bat Trang seramik köyünü veya Hoi An’daki sanat galerilerinden birini deneyebilir ve çok daha ucuz fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Evinize ve gardırobunuza renk katmak için, Vietnam’daki etnik kabilelerin biri tarafından yapılmış giysileri ucuz olarak satın alabilirsiniz. Da Nang bölgesinin yanı sıra Çin’in kuzey sınırı boyunca uzanan dağların ardında, harika el yapımı kumaşlar ve diğer markaların üretildiği birçok küçük mağaza bulunmaktadır. Buralardan çok daha ucuz alışveriş yapabilirsiniz.

İpek

Vietnam çok kaliteli bir ipek üretiyor ve yapmak istediğiniz şeyden emin değilseniz bile, eve getirmek için bir ruloyu satın alabilirsiniz. Böylelikle kendinize Türkiye’de çok ucuz maliyetli kıyafetler diktirebilirsiniz. Bu ülkede ipek bir zamanlar son derece lüks olarak kabul ediliyordu ve bu nedenle fiyatları aşırı derecede pahalıydı. Günümüzde ise bu kumaş türü yaygın olarak her yerde satılmaktadır ve herkes için çok uygun fiyatlardadır. Bir metrelik gerçek ipek kumaşını bu ülkede 70.000 VND (13 Türk Lirası) karşılığında satın alabilirsiniz.

Takı

Takı fiyatları büyük ölçüde ülkedeki ünlü üretim mağazaları tarafından belirlenir, bu yüzden saf altın, gümüş ve en değerli taşlar Vietnam’da hiç de ucuz olmaz. Ancak yinede Türkiye’den çok daha ucuza satın alabilirsiniz. Satın alırken dikkat etmeniz gereken şeyler arasında pazarlık yapmak, çok ünlü takı mağazalarından uzak durmak ve alacağınız değerli eşyanın orjinalliği hakkında tecrübeli olmak bulunuyor. Bilmeden alacağınız her ürün size sahte ve değersiz olarak geri dönebilir. Güzel ve otantik inciler için Phu Quoc adasındaki inci çiftliklerine göz atabilir ve çok uygun fiyatlarla yeni sahibi olabilirsiniz.

Sağlık ve Kozmetik Ürünleri

Ve son olarak, pek çok insan bu ülkeye gelirken normal anlamda alışveriş yapmayı düşünmüyor ve kazanacağı tasarrufları görmezden geliyor. Vietnam alışveriş yapabileceğiniz en uygun seçenekli ülkeler arasına başı çekiyor. Ayrıca, buraya gelirseniz sadece ürün almakla kalmayıp sağlık ve kozmetik alanında da tasarruf sağlayabilirsiniz. Gecikmiş bir diş hekimliği çalışmanız varsa ve Vietnam’a bir gezi planlıyorsanız, kesinlikle burada yapılmasını göz önünde bulundurun. Burada emin olun Türkiye’deki dişçiler ile aynı işi yapacak olan diş hekimi ve diş cerrahları var ve uygun fiyata bulabilirsiniz. Aynı şey estetik ameliyat için de geçerli. Yine de, tüm bu daha ucuz seçenekler arasında dikkatli olmanızda fayda var. Sadece seçmeden önce araştırmanızı iyi yapın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir