Visayan Adaları Seyahat Rehberi (Visayas), Filipinler

Visaya’lar komşu ada gruplarına kıyasla daha küçük gözüktüklerinden (Luzon ve Mindanao) pek tercih edilmiyor, fakat bu ada grubu küçümsenmemelidir. Bu küçük, dağınık adalardan biri önemli bir tarihi olaya tanıklık etti ve Visayan Bölgesi de bir dizi el değmemiş beyaz kumlu sahile ev sahipliği yapıyor. İşte farklı bir tatil rotası arayanlar için Visayan gezi rehberi!

Kısa tarih ve kültür

Tarihi kaynaklara göre, Visayan kelimesi MS 9. Yüzyılda Panay adasındaki yerleşik eski bir imparatorluk olan Sri Vijaya teriminden türemiştir. Tarihsel kitaplar, bugün bildiğimiz Visayan Bölgesi sakinleri Visayanların, Sri Vijaya İmparatorluğu’nun düşüşüne bağlı olarak Panay’a gitmek zorunda kalan Malay göçmenlerinden geldiğini belirtmektedir. Yani Visayas adı, Güneydoğu Asya’nın erken dönemlerindeki en güçlü tarih etkilerden biri olduğunu hatırlatıyor.

Visayas Bölgesi üç idari olmayan alt bölgeye ayrılmıştır: Merkez Visayan, Doğu Visayan ve Batı Visayan. Bölge ayrıca yedi adaya sahiptir: Cebu, Bohol, Leyte, Masbate, Negros, Panay ve Samar – hepsinin ayrı ve gizli mücevherleri var! Ati-Atihan Festivali gibi ülkedeki en büyük ve en popüler kültürel / dini etkinliklerden, kurutulmuş mangolar ve beyaz kumlar, bozulmamış plajlar gibi lezzetli yerel lezzetlere kadar Visayan, yerli ve yabancı gezginlere çok sayıda destinasyonlar sunuyor.

Gittiğinizde ada sakinlerinin dilleri benzer gelebilir ve diller tek bir makro dil olarak görülse de aralarında farklar vardır. Batı Visayas’ta yaşayanlar Ilonggo veya Hiligaynon’da konuşurlar, oysa Central Visayas’ta ikamet eden insanlar Cebuano dilinde akıcıdır. Doğu Visayan sakinleri Waray’ı konuşurlarken, diğerleri ise Aklanon veya Capiznon gibi diğer dilleri konuşurlar. Yerel halkın çoğuna göre, yerel halkın sadece okuldaki dilini kullandıkları veya öğrendikleri için Tagalog veya Filipino’da konuştuklarını nadiren duyarsınız.

Doğal özellikler ve iklim

Bohol, Cebu, Negros Oriental ve Siquijor’dan oluşan Central Visayan Bölgesi, çoğunlukla Bohol eyaleti haricindeki yaylalarla karakterizedir. Doğu kesiminde Samar, Leyte ve Biliran adaları genellikle düz arazilere sahiptir ve dağlık alanlar çoğunlukla Samar ve Leyte’de bulunur. Panay Adası, Guimaras ve Negros Occidental’a ev sahipliği yapan Batı Visayan’a gelince, topografyası geniş kıyı şeridi ve nehirlere sahiptir.

İlginizi Çekebilir :  Vietnam Ucuz Alışveriş Cennetidir Dedirten En İyi 6 Ürün

Filipinler’de genellikle sadece iki mevsimi vardır: kuru ve ıslak. Visayas Bölgesi’nde adayı gezintiye çıkmayı düşünüyorsanız, yaz aylarında yani Mart ayından Mayıs ayına kadar olan düşük yağışlı dönemi tercih etmenizde fayda var.

Visayan’ta mutlaka görülmesi gereken yerler

Bu Vikingler ada grubunu ziyaret etmek isterseniz diye, her gezginin gezi listesinde olması gereken beş adayı özetleyerek anlatalım :

Bohol

Doğa sevgisi olanlar mükemmel bir kaçış için, Bohol, Visayan Bölgesi’ni tercih etmelidir. Yemyeşil manzaraları ve muhteşem Çikolata Tepeleri’ni keşfedin (yaz boyunca çikolata rengini andırıyor), Loboc’taki bir nehir gezisinde yemek yemeyi deneyimleyin ve ülkeye endemik olarak gösterilen Filipin Tarsiers adlı tüylü küçük yaratıklarını görün.

Cebu

Filipinler’in en eski şehrinin bulunduğu eyalet olarak bilinen Cebu adası, çarpıcı manzaralar, kara, deniz maceralarını size sunuyor. Ayrıca buradaki Sinulog’un büyük festivali, her yıl Ocak ayının her üç haftasında kutlanıyor. Doğayla iç içe olmanın yanı sıra, balina köpekbalıklarıyla adada yüzme şansına sahip olmanın dışında Filipin tarihinde de önemli bir rol oynuyor; Burası Mactan Savaşı’nın yapıldığı yer ve İspanyol ordusuna ilk başarılı direnişi sergileyen bölgedir. Dünyayı ele geçirmeye çalışan Avrupalılar* buralara girememiş, çok ta iyi olmuş!

Aklan’daki Boracay Adası

Ülkenin gururunun bir kısmı, 2017’nin en iyi adası olarak kabul edilen dünyaca ünlü Visa Adası’nın dünyaca ünlü Boracay Adası’ndan geliyor! Beyaz, ince kumlu plajları ve berrak suları ile turistler için popüler olan bu ada, çeşitli su sporları, sonsuz görünen macera etkinlikleri ve geç gece ada partileri için en iyi yerdir. Tabii ki, tatlı su deniz ürünlerini tadabileceğiniz yemek gezisini atlamamanız gerekir.

Siquijor Adası

Eğer benzersiz deneyimler sunan bozulmamış plajları ve doğal harikaları arıyorsanız, o zaman Siquijor Adası sizin için biçilmiş kaftan! Karanlık efsaneler için meşhur olsa da (burada vudu doktorlarını bulabileceğinizi söylüyorlar), bu uzak ada sizin gezintinizi tatmin edecek, çünkü rahatlamak, gevşemek ve şehrin koşuşturmacasından kopmak için mükemmel bir yer. Herkes sakin ve mutlu.

Negros Occidental

Ülkenin Şeker Başkenti olarak bilinir, çünkü Filipinler’deki şeker üretiminin başlıca sorumlusu olan Negros Occidental, macera arayanlar ve balayı çiftleri için birçok doğa noktası sunmaktadır. Bunlar arasında Sipalay plajları, Bacolod’daki Harabeler ve romantik Casaroro Şelalesi gibi popüler şelaleler sayılabilir. Bu adayı ziyaret ettiğinizde kesinlikle aşk cazibesini yakalayacaksınız!

Eğer bu takımada grubunu keşfetmekte geç kaldıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Kendinize bir iyilik yapın ve buraları mutlaka keşfedin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir