Yanardağ turu yapabileceğiniz ülkeler

Yanardağ Gezisi Yapabileceğiniz En Güzel Ülkeler

İlginç bir hobi ama dünyadaki volkanik dağların meraklıları var! Eğer siz de onlardan biriyseniz buyrun, eğer değilseniz de buyrun çünkü bu yazımızdan sonra tam bir volkan aşığı olabilirsiniz! 😉

Etna Yanardağı – İtalya Sicilya

Sicilya’nın doğusunda bulunan Etna yanardağı, Avrupa’da yer alan en aktif volkan olma özelliğini taşıyor. Yanardağ sıcak olur diye düşünmeyin, Katanya’dan yaklaşık 7-8 derece daha düşük bir hava sıcaklığı sizleri bekliyor olacak.  Etna Yanardağı hakkındaki diğer bilgilere gelirsek… Son faaliyet gösterdiği tarih 25 Ekim 2013 olan dağ, bu patlamalardaki kül ve lav püskürmeleri sonucunda zaman zaman trafiğin durmasına neden oluyor. Ayrıca Etna turlarının İtalya’nın güzel pizzaları ve şaraplarını tatmak gibi bir avantajı da var.

Vezüv Yanardağı – İtalya Napoli

İtalya aktif volkanlar konusunda oldukça zengin bir ülke. Napoli bölgesinde yer alan Pompeii’nin ününü duymuş olabilirsiniz. Bu antik kent yanardağın patlaması sonucunda kaplandığı tabaka sayesinde olduğu haliyle kalmış. Çok zengin ve eğlenceye düşkün bir kent olmasından dolayı lanetlenerek yanardağın külleri altında kaldığını söyleyenler bile var. Vezüv Yanardağı gezisinin en önemli öğelerinden biri de bu antik kenti görmek olacak.

Kilauea Yanardağı – Hawaii Amerika

Bu yanardağ Hawaii’de yer alıyor. Hem dünyanın en güzel yerlerinden biri hem de yanardağ gezisi; tadından yenmez. Yanardağ bölgeleri bitki örtüsü bakımından çok zengin oluyor çünkü lavlar toprağı çok besliyor. Son püskürme tarihi 3 Mayıs 2018. Yani çok yakın. Dünyadaki aktif yanardağlar arasında bulunan Kilauea, bugün bile civarda yaşayanları tehtid ediyor. Tabii dünyanın hala yaşadığını gösteren bu aktiviteyi etkileyici ve görülesi bulmamak da mümkün değil.

Sakurajima Dağı – Japonya

Dünyadaki en aktif volkanlar arasına giren Sakurajima adından da anlaşılacağı üzere Japonya sınırları içinde yer alıyor. Son aktiviteyi Ağustos 2017’de gösteren Sakurajima, görülmesi gereken bir yanardağ. Hem Japon kültürünü tanımak hem de volkan turu yapmak isteyenler gönül rahatlığıyla planlarına başlasınlar.

Mayon Dağı – Filipinler

Bu bir stratovolkan. Stratovolkan ise sertleşmiş lav, tüf ve kül tabakasından oluşmuş ve periyodik patlamalar gösteren volkan anlamına geliyor. Bu volkanlardan püsküren lav az akışkan ve çok çabuk kuruyor. Filipinler doğası ve iklimi ile çok çok güzel bir ülke. Burada hem volkanik arazileri gezebilir hem de okyanusta yüzüp, hindistan cevizi kabuğundan kokteylinizi yudumlayabilirsiniz. Filleri ve maymunları da görebilirsiniz.

Nemrut Dağı – Türkiye

Nemrut Dağı İç Anadolu’daki volkanik dağlar arasında ve hala aktif. En son faaliyetini 1692 yılında göstermiş olsa da içindeki volkanik faaliyet hala devam ediyor. Nemrut Dağı bir volkan olmasının yanında bünyesindeki tanrı heykelleri ile de bir çekim merkezi. Türkiye’de yer alan dağ Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde bulunan Kayadibi köyünde yer alıyor. Unesco kültür mirasları listesinde yer alan Nemrut Dağı’nı mutlaka görmenizi öneririz.

Eyjafjallajökull – İzlanda

İsmini okumakta zorlandığımız bu yanardağın son aktivitesi 2010 yılında. Buzul çağından beri faaliyette olan bu dağ en eski volkanlardan biri. Merak edenler için okunuşu: eyyafyallayokul! İzlanda’da toplamda 130 yanardağ bulunuyor. Bu yanardağların 15 adeti aktif. Soğuk ülke İzlanda dünyanın en büyük üçüncü buzulu olan Vatna’ya sahip. Bunların dışında İzlanda’nın ilginç özellikleri var. Mesela bir ordusu yok, polisi silah taşımıyor. Bu barış dolu ülke hem kültürünü tanımak hem de yanardağ turizmi yapmak için gidilesi bir yer!

Erebus Dağı  – Antartika

Kim derdi ki buz gibi bir ülke olan Antartika’da aktif bir volkan olacak! Kimse demese de oluyor işte! Antartika’ya penguenleri ve kutup ayılarını görmek için gittiğinizde, Ross Adası’na giderek Erebus Dağı’na bir bakış atmayı da ihmal etmeyin. En son aktivite tarihi 2011’de.

Merapi Yanardağı – Endonezya

Volkanik dağlar arasında son 100 yılda toplam 60 kere patlayan bu yanardağ her yıl en az bir kere patlıyor, her 10-15 senede bir de çok büyük patlamalara sahne sağlıyor. Endonezya, “Ateş Çemberi” adı verilen ve yanardağ ve fay faaliyetinin yüksek olduğu bir bölgede, Pasifik’te yer alıyor. Buraya giderseniz, manzaranın tadını çıkarabilir, her daim tepesinde dumanlı dağın çevresinde fotoğraf çektirebilir ve volkanın jeolojisi hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz. Endonezya’da 250 milyon kişilik nüfusuyla dünyadaki en kalabalık Müslüman ülke olarak görülüyor. Birçok tapınağa da ev sahipliği yapan ülkeyi görmek size çok şey katacak.

Yellowstone Kalderası – Amerika Birleşik Devletleri

Kaldera, patlamış volkanın toprağının çökmesi sonucu oluşmuş yer şekline verilen isimdir. 640 bin yıldır geniş çaplı bir patlamaya sahne vermeyen bu volkanın yakın zamanda patlaması ve insanlık için kötü sonuçlar doğurması bekleniyor. O tarih gelinceye kadar gidip gezebilirsiniz! Çevresindeki araziyi verimli hale getiren bu süper volkan, dünyanın orta yerinde bir saatli bomba gibi. Gidip haşmetini görmek isteyenler hiç durmasınlar. Kalderadaki son aktivite 70 bin yıl önce gerçekleşmiş.

Hüküm Dağı – Mordor Orta Dünya

Orta Dünya’nın güney batısında yer alan Mordor’da bulunan dağ, bugüne kadar bulunmuş en aktif volkan! Hüküm Dağı’nda gezerken, Sauron’un gözü üstünüzde olacak. Emrinize amade orklar orada her işinizi görecek. Yok etmek istediğiniz takılarınızı, yüzüklerinizi yanınızda getirmenizde fayda var; hüküm dağının lavları bu konuda çok ünlü! Ayrıca, bir sorunla karşılaştığınızda 5. günün şafağında Doğu’ya bakın! 🙂

Sevgili volkanseverler! Bir yazımızın daha sonuna geldik. Dünyada bunların dışında bir çok aktif ve pasif volkanlar var. Bu volkanlar, dünyamızın hala yaşayan bir gezegen olduğunun en canlı kanıtları. Evrenin saatine göre dünya çok genç bir gezegen. Depremler, volkanik faaliyetler sıklıkla yaşanıyor. Biz de her konudaki bilgilerimizi size aktaran genç bir site olarak gurur içindeyiz. Hayatınızın aktif bir volkan kadar hareketli ve bereketli, sönmüş bir volkan kadar huzurlu ve tecrübe dolu geçmesini dileriz!

İlginizi Çekebilir :  Sonbahar Tatili İçin En Güzel Beş Rota

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir