Yazın Son Demlerinde Cunda Adası

Şimdi sizlere belkide son zamanlarda yeni  yeni ün’e kavuşan Cunda Adası‘ndan bahsetmek istiyorum.

Yanlış hatırlamıyorsam benim Ayvalık Cunda Adası  ile tanışmam 1998 yılında yazlık ev almamız ile başladı. O zamanlar 8 yaşındaydım ve gerçekten o zamandan bu zamana ufak değişimler ve gelişmeler  göstermesine rağmen, hala adada eski huzuru yaşıyorum.

Cunda(Alibey) Adası

Cunda Adası

Evet biraz tarihine değinecek olursak Ege kıyılarında yer alan ve Ayvalık’a bağlı olan Tükiye’nin dört büyük adasından bir tanesidir Cunda Adası. Dört büyük ada demişken diğerininde bilgisini sizlere vereyim. Gökçeada,Bozcaada ve Uzunada’dır. Uzun yıllar boyunca Ada’da yaşamış olan Rumlar bu  Adaya Moshonisi yani ‘Kokulu Ada’ demişlerdir ve Kurtuluş Savaşının başlangıcında Padi­şah’ın emirlerine karşı gelerek Yunanlara teslim olmayan ve ilk kurşunu atan Yarbay Ali Çetinkaya’nın anısına adanın ismi Alibey Adası olarak değiş­tirilmiştir. Şuan hala Yunan ve Rumlarla komşuluğumuz sürmektedir. Ayvalık’tan Midilli ve Sakız Adası turları ve vizeniz var ise kendinizin feribot ile geçip göreceğiniz yerler listesinde yer alabilir.

Cunda tarihi evleri,gezilecek daracık tarihi sokakları, Rahmi Koç Müzesi ve birçok manastıra ev sahipliği yapmaktadır.

 

Cunda’nın Ara Sokakları

Cundaya gittiyseniz yapmanız gereken tavsiyelerim olacak ;

  •  Taş kahvede oturup denize nazır huzurla kahvenizi içebilirsiniz.
  • Ara sokaklarda kaybolup Karadeniz pastanesinin enfes kokulu damla sakızlı kurabiyesini ve Kavalasını yiyebilirsiniz. Tatil dönüşü sevdiklerinize götürebilirsiniz. 🙂
  • Son bir kaç yıldır nazar boncukları ile süslenmiş cafede kesinlikle ayvalık tostu yemenizi öneririm.
  • Sahilde mutlaka buzlu bademe denk geleceksiniz istemeseniz bile ikram ederler.
  • Ayvalığın meşhur Lokmacısı’ndan Lokma yemeden dönememelisiniz.
  • Kendine özel birçok koyu vardır fakat favorim Patriça koyu. Sessiz,sakin kafa dinleyip dibi görünen denize balıklama dalabilirsiniz.

Karadeniz Pastahanesi

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası

Ayvalık öyle kolay bitecek yer değildir. Sarımsaklı tarafında bulunan meşhur Şeytan Sofrasına değineyim.

1500’lü yıllarda Osmanlı egemenliğindeki Ayvalık yöresinde Rum’lar yaşamaktadır. Kilise tarafından kovulan Pelenelope adında bir Rum buraya yerleşir. Yalnız başına yıllarca bu tepede yaşamıştır. Bir sene yaşanan ağır bir kuraklık sonucu, halk bunun Kiliseye karşı gelen Pelenelope yüzünden olduğu sanarak onu öldürmek için toplanarak tepeye gelirler. Pelenelope halka çok zengin bir sofra hazırlar. Kuraklık yüzünden aç olan halk, sofrayı görünce Pelenelope’yi unutup yiyeceklere hücum eder. Pelenelope Kaçarak kurtulur.

Şeytan sofrasında bulunan ayak izi şeklinde bir çukur vardır. Bunun şeytanın ayak izi olduğuna inanılır. Buranın mitolojide hikayesi şöyle geçmektedir:

İlginizi Çekebilir :  İstanbul’da Huzur Arayanların Adresi: Ağva

Zeus’un süt annesi Ida , Zeus’a zarar vereceği gerekçesiyle Şeytanı kovar. Üç ayaklı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı İda dağı eteklerinde, bir ayağı Midilli adasında, bir ayağı da Şeytan sofrasındadır.

Gittiğinizde göreceksinizdir Şeytanın ayak izi olarak bilinen çukura para atılır ve illaki bir çaput bağlanır.

(Her ne kadar saçma bulsam da ergenlik döneminde şeytandan medet ummuşluğumuz vardır.)

Şeytan sofrasının müthiş doğa manzarasında çok güzel fotoğraf kareleri yakalanmanız mümkündür.

Ayvalık

Ayvalığa kadar gitmişken ara sokaklardaki Tarihi Rum Evleriyle fotoğraf çekilebilirsiniz, Avşar Büfe’de Ayvalık tostu yiyebilirsiniz ve Tarihi Güler Pastahanesinden meşhur damla sakızlı kurabiyeyi denemelisiniz. Aynı zamanda Cafe Caramel’de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Cafe Caramel

Bayram tatillerinde gün batımı için çok erken saatlerde tepede olmanızı tavsiye ederim zira yol çok dar ve kalabalık trafikten tepeye çıkarken gün batımı manzarasını kaçırabilirsiniz. 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Cunda adasını ziyaret etmeden önce cunda adasında yapılacaklar listesini araştırıyordum cunda adası gezi rehberiniz çok faydalı oldu teşekür ederim