Yedi Tepeli Şehir Lizbon – Portekiz

 

Lizbon!

Yedi tepeli şehir, Atlantik okyanusuna açılan kapı, Avrupa’nın son noktası, turtanın ve yokuşun bol olduğu yer, sarı ile beyaz’ın uyumlu olduğu şehir. Lizbon’u anlatırken daha bunun gibi çok güzel şeyler söyleyebilirim.

Lizbon seyahatim milli havayolu şirketimiz THY ile İstanbuldan yaklaşık 4,5 saat süren yolculuk ile başladı. Bu şehir hakkında genel bir kaç bilgi ile başlayalım.

Portekiz‘in başkenti olan Lizbon yedi tepeli şehir olmasıyla biraz İstanbul’a benzemektedir. Portekiz Schengen bölgesinde olduğundan, Schengen vizesi almak gerekmektedir. Para birimi olarak Euro kullanılıyor ve resmi dilleri Portekizce’dir.

Portekiz Havalimanı modern bir havalimanı ve şehir merkezine gitmek için havalimanından çıkıp otobüs duraklarına kadar biraz yürümeniz gerekmektedir. Portekiz diğer Euro bölgesi ülkeleriyle hemen hemen aynı fiyat pahalılığına sahiptir. Şehir merkezi için otobüs bileti 1,20 Euro.

Şehirde ilk olarak çok hoşuma giden şeylerden bir tanesi, dar sokakları ve bu sokaklardan geçen renkli tramvaylar. Bizim Taksimdeki tramvayları biraz andırıyor ve şehrin simgesi olmuş durumundalar. Özellikle burası 7 tepeli bir şehir olduğundan çok dik yokuşlara sahip ve bu yokuşları çıkmanızda bu tramvaylar oldukça kolaylık sağlıyor.

Lizbon sokakları

Lizbon tranvay yolu

Lizbon’da benim yaptığım ve sizlere yapmanızı tavsiye edeceğim bazı şeyler

Lizbon’un güzel caddelerinde ve sokaklarında yürüyün. Ara sokaklarda, parklarda, meydanlarda karşınıza çıkan sebillerden bu güzel memleketin suyunu için.

 

 

 

Ticaret meydanı

Lizbon’un kalbinde ticaret meydanı (Praça do Comercio) bulunmaktadır. Bu meydan çok büyük ve simge olmuş yapılardan birisidir.

Lisbon’un içerisinden Tejo nehri geçmektedir. Ticaret Meydanı’nın hemen karşısında insanlar burada ayaklarını suya sokuyorlar. Su gerçekten çok soğuk, soğuktan ayağım felç oldu.

Tejo nehri kıyısında oturmak, nehre girmek ve güneşlenmek için böyle çok güzel bir yer var. 

Ticaret meydanından dosdoğru gittiğimizde Augusto caddesi var. Burası bizim İstiklal caddesi gibi, sokak sanatçıları, cafeler, restaurantlar, tatlıcılar ve daha birçok güzel mekanlar bulunmaktadır. Ben bu sokak sanatçısı ile fotoğraf çekindim. Vaktiyle Papa, Fatih Sultan Mehmed’i Hristiyanlığa davet etmişti. Beni de bu arkadaş davet etti.:)

İlginizi Çekebilir :  2018’in En Popüler Tatil Adası: Santorini

 

Lizbonda çok güzel manzaralar bulabileceğiniz yerler var. Ben San Jorge Kalesinde ve oraya giderken karşıma çıkan diğer tepelerden çok güzel fotoğraflar çektim. San Jorge Kalesi giriş ücreti 8,00 Euro.

Renkli evler ve duvarlardaki seramik işlemeleri kesinlikle görmeniz gereken detaylar.

Augusto Caddesinde dosdoğru gittiğinizde karşınıza bir asansör çıkıyor. Eyfel Kulesinin mimarı Gustel Eiffel’in öğrencilerinin yapmış olduğu bu asansör ile şehir belli bir ücret karşılığında yukarıdan görebilirsiniz. Ben çıkmadım, çıkana da engel olmadım. 😀

Tejo nehri üzerinde 25 Nisan köprüsü.

Lisbonda Belem bölgesi diye bir bölge var. İstasyondan tren ile gidebilirsiniz. Burası çok popüler. Hem kaşifler anıtı, hem Belem Kulesi hem de meşhur Belem turtası ile.

 

Pasteis de Belem denilen dükkanda 1837’den beri Belem Turtası üretilmektedir. Gerçekten çok leziz olan bu turta dünyanın tadılması gereken 20 lezzetinden biridir. Önünde uzun kuyruklar olan bu turtacıdan bende 2 adet turta alıp yedim. Turta fiyatı 1,10 Euro. Turtacının yanında da meşhur Jeronimos Manastırı bulunmaktadır.

 

Yine Belem bölgesinde bulunan Kaşifler Anıtı ve Belem Kulesi.

Lizbon’da yüzmek isterseniz çok çeşitli olasılıklar ve plajlar var. Ben Estoril bölgesinde yüzdüm. Ama Ağustos ortası olmasına rağmen bile su buz gibiydi. Ben en fazla 2 dakika dayanabildim. Estoril’e yine trenle gidebilirsiniz.

 

Karşılaştığım enteresan olaylar

 

Tejo nehrinin büyük balıkları.

 

Susuzluktan Sebili istila etmiş güvercinler ordusu 😀

Taşlardan sanat çıkaran Taş Baba.

Güvercin beslemeyin yasaktır tabelası.

Benfica futbol takımın fast-food zincirindeki yeri.

Amatör karikatürist genç kardeş.

Benim yapmadıklarım sizin yapabilecekleriniz

  • Portekizde popüler olan Fado müziklerini dinleyebilirsiniz.
  • Lizbon Okyanus Akvaryumunu ziyaret edebilirsiniz.
  • Berardo Müzesini ziyaret edebilirsiniz.
  • Sintra bölgesi, Cascais bölgesi görülmesi gereken yerlerden, ben fırsat bulamadım.

 

INSTAGRAM: The_Blue_Coat

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments