Yeni Kaledonya Gezi Rehberi

Yeni Kaledonya’yı daha önceden duymamış ya da çok az bilgisi olanlar için Yeni Kaledonya gezi rehberimiz sizlerle!  Bir ressamın ellerinden çıkmış manzaralar ve harika plajlar sunan bu güzel ülkeyi mutlaka keşfetmelisiniz. Ayrıca Yeni Kaledonya, balayı çiftleri için mükemmel seçenekler arasında bulunuyor. Ülkedeki en güzel plajları, en güzel restoranları, nasıl ulaşabileceğinizi ve daha fazlasını beraber keşfedelim.

Yeni Kaledonya Nerede?

Yeni Kaledonya, Mikronezya adalar öbeğinin merkezinde, Büyük Okyanus’un güneydoğusunda yer alan Fransa sömürgesi durumunda bir ada ülkesidir. Başkenti Noumea olan ülkede 2018 yılı itibariyle yaklaşık 300.000 insan yaşamaktadır. Ada, 18.576 km² ‘lik bir alana sahip olmakla birlikte Avustralya kıtasında (Okyanusya) bulunuyor. Bu arada ülkenin resmi dili Fransızca.

Mevsimi Nasıldır?

Yeni Kaledonya astropik bir iklime sahip bu yüzden sıcaklıklar yıl içinde 22 ile 24 derece arasında değişiyor. Yılın her mevsimi turistler tarafından ziyaret edilse de Aralık-Mart ayları arasında yağışlar ve zaman zaman tayfunlar görüldüğü için dikkat edilmelidir.

Yeni Kaledonya Ucuz mu?

Ülkede CFP Frangı dedikleri para birimi kullanılıyor. 100 CFP Frangı ortalama 3.79 Türk Lirasına denk geliyor. Yani ülke çokta ucuz sayılmaz.  Otel konusunda bolca seçeneğiniz var fiyatlar hostel tarzı yerler için tek kişi geceliği 150-250 TL arasında değişirken, büyük otel zincirlerinde kalmak isterseniz fiyat baya artıyor.  2 yıldızlı bir otel için tek kişilik gece fiyatı 400 TL civarında seyrederken, 5 yıldızlı bir otelde kalmak isterseniz gecelik 1500 TL gibi fiyatlar söz konusu.

Ülke, Türk Vatandaşlarından Vize istiyor mu?

Yeni Kaledonya Türk ziyaretçilerinden vize istiyor. Ülkemizde bu ülkeyle ilgili herhangi bir konsolosluk ve büyükelçiliği bulunmadığı için başvurularınızı süresi en az 6 ay kalan pasaportunuzla birlikte Fransa başkonsolosluğuna yapmanız gerekiyor. Ekstra bir evrak gerekmiyor ve Fransa’ya girmek isteyenler için neler gerekiyorsa aynıları Yeni Kaledonya içinde geçerli.

Ülkeye Türkiye’den Ulaşım Nasıl Yapılır?

Türkiye – Yeni Kaledonya arası yaklaşık 15.000 kilometre mesafede. Ne kadar uzak değil mi? Tahmin edeceğiniz üzere ülkemizden buraya direk uçuş bulunmuyor. Ulaşmak için mutlaka Endonezya, Avustralya gibi ülkelere varıp aktarma yapmanız gerekiyor. Uçak fiyatları ise malesef biraz pahalı. Uçak biletleri sürekli değişkenlik gösterdiği için bir fiyat vermek istemiyoruz. İnternet üzerinden yapacağınız kısa bir araştırmayla fiyatları öğrenebilirsiniz.

Ülke hakkında kısa bilgiler verdikten sonra sanırım artık Yeni Kaledonya gezi rehberi yazımıza yavaş yavaş başlayabiliriz.

Yeni Kaledonya’yı Ziyaret Etmek İçin 5 Muhteşem Sebep

Yeni Kaledonya’nın çekiciliği, Fransız ve Güney Pasifik kültürünün birleşimi ile gezginlere harika bir tatil deneyimi sunuyor. Yeni Kaledonya’yı keşfetmek isteyenler için sizlere 5 muhteşem sebep sunarak gezi rehberimize başlıyoruz.

Kristal Berraklığındaki Lagünler

Yeni Kaledonya uzun beyaz kumsalları, berrak suları ve mavi lagünlerle, huzuru tropikal bir ortamda sunuyor. En iyi lagün hangisidir derseniz sizi Oro Koyu’na doğru alalım. Ayrıca bu yazımızda en güzel plajları da derledik!

Fransız Hamur işi Yemekleri

Baget ve kruvasan için güzel boğa barı olmayan Fransız kolonisi olmazdı. Hamur işleri sevenlerden biriyseniz Nouméa’ya gidin ve kruvasanlar, eclair’ler, makaronlar, bagetler ve daha fazlasıyla kendinizi şımartın. Bu ülkedeki en iyi restoranları gezginler için keşfetmeyi unutmadık.

Fransız Şarabı

Bu ülkede tüm yemekler en iyi Fransız şarabı ile servis edilir. Yeni Kaledonya’da iyi şarapları tadanlar kendini Fransız gibi hisseder. Çoğu dükkan, kaliteli Fransız stili ve köpüklü şaraplar satmaktadır. Noumea’nın en büyük Fransız şarap mağazası olan, Wine Pavilion‘u ve The Barry ve Bollinger Kontesi de dahil olmak üzere seçkin markalar sunan The Ballande House’ı ziyaret edin.

Lezzetli Çikolatalar

Çikolatalı uzmanları adeta bu ülkede toplanmış. Ülkedeki özel yapım çikolatalar, Fransız tekniğini Güney Pasifik katmanlarıyla kaynaştırıyor ve her damak tadına hitap eden tatlı ve lezzetli karışımlar sunuyor.

Muhteşem Yürüyüş Parkurları

Yeni Kaledonya’nın doğal dağlık arazisi, adanın tepesinden güzel manzarayı görmek için harika fırsatlar sunuyor. Mesela N’ga Tepesi, Isle of Pines’daki en yüksek zirvedir. Aşağıdaki lagünün şaheser görünümlü manzaralarının tadını çıkarmak için sizi Isle of Pines’a alalım.

Yeni Kaledonya’da Ziyaret Edilecek 5 Güzel Kasaba

Yeni Kaledonya ülkemizde pek duyulmamış ülkeler arasında olsa da adaları dünyaca ünlüdür. Bununla beraber köyleri ve kasabaları da sosyal medya sayfalarında paylaşılacak kadar güzel fotoğraflara layıktır. Biz, ana turizm merkezleri dışındaki bu ülkede bulunan Fransız ve Melenasca’nın kültürel etkilerini beraber keşfedelim.

Dumbea

Dumbea’ya gelen ziyaretçiler burada kendilerini Fransız Pasifik ulusunda doğaya bırakma şansını sunuyor. Mt Koghi, maceraperest seyahat sevenler için,  Malaoui tepeleri, ülkenin ve şehrin etkileyici panoramik manzarasını fotoğraflayabilmeniz için iki seçkin yürüyüş parkuru seçeneği sunuyor. Dumbea Nehrinin gürül gürül akan sularını ve engebeli kaya oluşumlarını keşfetmek için mükemmel adreslerden birisi. Dumbea İl Parkı, bölgenin doğal kaynaklarını ve biyolojik çeşitliliğini görmek için gayet ideal bir bölgedir.

Faubourg Blanchot

Faubourg Blanchot, güzel binalardan oluşan sömürge mimariye ev sahipliği yapıyor. Örneğin; Noumea mahallesi, bizlere 19. yüzyılın sonlarını anımsatıyor. Ayıca burası günümüzde hala gururla temsil edilen yaklaşık 60 kolonyal binaya sahip.

Prony

Yeni Kaledonya gezi rehberi yazımızda yer verdiğimiz bir diğer köy Prony. Prony Köyü tarih dolu ama günümüzde ziyaretçilerin ve turistlerin haricinde terk edilmiş bir kasaba. Burada bir zamanlar mahkumların ormanda Noumea’nın artan altyapısını desteklemek için çalıştırıldıkları bir yerdi. Bölge  1911 yılının sonlarına doğru kapandı. Ardından, eski tarihlerden kalan kalıntılar üzerine bir köy inşa edildi ve 1960’ların sonuna kadar madencilerin aileleri için kasaba haline geldi.

Günümüzde, miras rehberleri ziyaretçilerinin o dönemden kalan şeyleri görmelerini sağlamış olsa da, çoğu kalıntı şimdi büyük Banyan ağaçlarıyla kaplanmış durumda. Buraya gelen turistler, kambur balinaları keşfe çıkmak için turlara katılabilir.

Poindimié

Poindimié, Yeni Kaledonya’nın ana adası olarak bilinen Grande Terre’nin kuzey doğu kıyısında yer almaktadır. Kanak kültürünü öğrenmek isterseniz ilk adresiniz burası olmalı. Ülkenin bu kuzey kesiminde bulunan kabileler derma çatma evler ve imkanlarla çok basit bir hayat yaşıyor. Daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz bölgede bulunan rehberler size yardımcı olacaklardır. Poindimie, şelaleler, plajlar ve şnorkelle dalma ve Tibarama Adası’nda dalış gibi açık hava maceralarıyla dolu.

İlginizi Çekebilir :  Avustralya Kıtası

Bourail

Bourail köyü, eski dönemlerden kalan miraslara ev sahipliği yapan şirin bir kasabanın yanı sıra, eski bir deniz feneri ve askeri postaneye sahip bir bölge. Burada bulunan Bourail Müzesi, Yeni Kaledonya’nın tarihine bir bakış sunuyor. Mesela ülkede kullanılan son giyotini bile görebilirsiniz. Şehrin kendisi, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bariyer resifidir. Bu kasabanın en ünlü simgelerinden biri Bonhomme de Bourail’dir. Bonhomme de Bourail kıyılarında, şapkalı beyefendiye benzediği düşünülen bir kaya oluşumu var. Fotoğraflamak için ilginç yerlerden biri olabilir.

Yeni Kaledonya’daki En Güzel Plajlar

Yeni Kaledonya gezi rehberi yazımızda sırada ülkenin muhteşem plajları var. Sizin için tatil deniz, kum ve güneşten ibaretse doğru yerdesiniz. Hadi biraz yüzelim. Güney Pasifik’teki en güzel ve pastoral kumsallardan bazılarını keşfetmek isterseniz sizi Yeni Kaledonya’ya davet ediyoruz . Bu ülkede Fransız ve Melanezyen kültürüne dokunarak, tozumsu, beyaz kumun ışıl ışıl suya dönüşmesini izlemelisiniz. Çoğu plajlara erişilebilir durumda ve çoğunlukla sessiz yerler ayrıca tüm kıyı şeridinde şnorkelle yüzme alanları var.

Amedee Plajı

Amedee Deniz Feneri, Noumea ziyaretçileri için en popüler günlük gezi alanlarından biridir. Ada, 1862 yılında Paris‘te inşa edilmesi gereken dünyadaki en uzun fenerlere ev sahipliği yapmaktadır. Amedee Adası, sahilden uzak kesimlerde bulunan şnorkelle dalış imkanlarıyla, cam gibi  bozulmamış sularla çevrili çarpıcı beyaz kumlu cennettir. Noumea’ya sadece 24 kilometre uzaklıktaki ada, başkenti ziyaret eden herkes için yapılması zorunlu etkinlikler listesinin başında geliyor.

Kuto Plajı

Yeni Kaledonya’nın güneydeki adalarında yer alan L’Île-des-Pins, diğer adıyla Isle of Pines, ülkenin en ünlü turizm adalarından biridir. Kuto Plajı, saf beyaz kumlu plajları, çarpıcı koyları, özellikle de güzel Kuto Körfezi’yle size merhaba diyor. Ada benzersizdir, mesela sadece adada büyüyen çam ağaçlarının sayısı size çarpıcı görünümler sunuyor. Yemyeşil yağmur ormanı, turkuaz sularla karışınca etkileyici renk kontrastları oluşuyor.

Yejele Plajı

Yejele Plajı, Yeni Kaledonya’ya seyahat eden gezginler arasında favoridir. Güney Pasifik kumsalında, davetkar turkuaz suları ve bembeyaz kumla dolu plajı ile hayal ettiğiniz her şey burada mevcut. Mare adasında bulunan Yejele Plajındaki işletmeler turistlere soğuk biralar, masajlar ve el sanatları gibi çeşitli hizmetler sunuyor. Yejele Plajı, gemi turu yapan yolcuların durakladığı meşgul adalardan biri ancak sessiz bir günde kendinizi sahilde dinlenerek bulabilirsiniz.

 

Fayaoue Plajı

Isles Loyaute’yi (Loyalty Adaları) atollerden (sürülmüş tarlalarda kendiliğinden yetişen, yumruları pişirilen ya da çiğ olarak yenilebilen, yeşil yapraklarından turşu yapılan bir bitki) oluşuyor. 25 kilometrelik beyaz kumları ve masmavi sularıyla rengin tüm tonlarını size sunuyor. Fayaoue Plajı, ülkenin en uzun plajı ve kumu çok ince yapıya sahip. Bu yüzden kolayca el ve ayak parmaklarınızdan yumuşak bir toz gibi akıyor. Bu plajın uzunluğu sizi hayrete düşürecek. Özellikle adalar arasında yapılan gezi turlarının bulunmadığı günlerde kendinize şezlong ayarlayıp günün keyfini çıkarabilirsiniz. Atolden biraz daha bahsedelim ki gidince yabancılık çekmeyin. Atol, bol miktarda renkli deniz yaşamı ile dünya çapında dalış olanağı sunan ve Yeni Kaledonya Lagününü oluşturan koruma altındaki bir alan bitkisidir.

Yeni Kaledonya’daki En İyi Yemek Yerleri

Yeni Kaledonya gezi rehberi hazırlarız da sizi buralarda aç bırakır mıyız? Yeni Kaledonya mutfağı narin bulunan ada tarzı yemeklerden, en iyi Fransız yemeklerine kadar uzanan çeşitliliğe sahip. Sonuçta, bir Fransız ulusundan başka ne beklerdiniz? Yeni Kaledonya’da bir Escoffier (ünlü Fransız aşçı) yemek okulu bile var. Yemek okulunun olması bile ülkede kaliteli yiyeceklerin bulunduğu anlamına geliyor. Yeni Kaledonyada’ki yemek yiyebileceğiniz en iyi yerleri  neresiymiş bakalım.

Au P’tit Café

Au P’tit Café benzersiz bir kültür ve temaya sahip cafelerden biri. Tatlı sevenler için dört farklı seçenek var. Au P’tit Café’nin kurulma amacı , sağlıklı ve mevsimlik ürünler yiyerek kişinin beden ve sağlığına saygı duymaktır. Bu yüzden tatlılarında bizim gibi ağır şerbetler bulamazsınız. Ayrıca her hafta menülerini değiştirerek, ekibin mutfak becerileri ile yaratıcı olmasını sağlanırken, aynı zamanda mevsimlik ürünlerle zamanının en iyisi olan yemekleri yaratıyorlar. Buranın bir diğer özelliği ise çalışan personelin refahına olan bağlılığı. Restoran sadece Salı ve Cuma günleri arasında açık. Haftanın diğer günlerinde ise sadece çalışanlarına ve ailelerine ücretsiz hizmet sunuyor. Tüm işverenler buna benzer olsaydı, hoş olmaz mıydı? Ülkemizde sanırım bu imkansız.

Adres: Carcopino Kardeşler Caddesi,Noumea

 

Le Faré du Palm Beach

Anse Vata’da bulunan sahil cafesi, yerli halk ve turistler arasında favori mekanlardan birisi. Bu işletme 2017 yılında 30. doğum gününü kutladı. Geleneksel Amerikan kahvaltısı, günün kokteylleri, ev burgerleri ve ünlü La Bananier  (sıcak çikolata sosu ve çırpılmış krema ile servis edilen muz gofreti) gibi spesiyaliteler burada yapılıyor. Yeni Kaledonya geziniz için manzaralı bir adres arıyorsanız, açık hava restoranı size eşlik edecek. Çalışan tüm personelleri İngilizce ve Fransızca dillerini konuşuyorlar.

Adres: Promenade Roger Laroque, Noumea

Le Roof

Le Roof’ta yemek yemek başlı başına bir deneyim. Tamamen bina diyemesek te yapının üst katında bulunan bungalov tarzı restoran, Kaliforniya ve Fransız mutfağından seçenekler sunan muhteşem bir okyanus manzarasına sahip. Tesisin merkezinde bir balık görüntüleme alanı var ve genellikle akşamları yunuslar buraya yakın yüzüyorlar. Kaz ciğeri ve escargotlardan (deniz salyangozu) kerevit, karides gibi günlük olarak tutulan taze yerel deniz ürünlerine kadar Le Roof, Fransız lezzetlerinin en iyisini yerel ada lezzetleri ile birleştiriyor. Tatlı menüsü, Pasifik okyanusunun tatlı lezzetlerinin yanı sıra creme brûlée gibi geleneksel Fransız tatlılarıyla hazırlanıyor.

Adres: Promenade Roger Laroque, Nouméa

 

Chez Toto

Noumea’nın Latin Mahallesi’ndeki Chez Toto’ya yürüyerek gitmek Paris’te bulunan bir kahveye girmek gibidir. İçerisinde sıcak ve samimi bir ortamda otantik Fransız mutfağı sunan şirin ve küçük bistro var. Yerli ve turistler tarafından popüler olup, akşam yemeği için sürekli dolu olduğundan rezervasyon yapmadan gitmemenizde fayda var.

Adres: Rue Auguste Brun, Noumea

L’Hippocampe

L’Hippocampe, Le Meridien Noumea’nın içinde bulunan ( Yeni Kaledonya’daki ünlü otellerden biri), rahat ve huzurlu bir ortamda yer alan seçkin restoran. Yeni Kaledonya mutfağını Fransız havasıyla kaynaştıran L’Hippocampe, bahçe ortamında sizlere unutulmaz bir deneyim yaşatabilir. Yerel üretimin ve taze malzemelerin kullanılmasına yoğun bir şekilde odaklanan bu tesis, müşterilere zarif ve kaliteli bir yemek deneyimi sunuyor. Burası Fransız yemeklerinden, taze balık ve yengeç gibi okyanus ürünlerine kadar çeşitli menü sunuyor.

Adres: 7 Promenade Pierre Vernier, Noumea

 

La Pirogue

Chateau Royal Beach Resort and Spa’da ( yine ünlü otellerden biri ) yer alan La Pirogue, deniz ürünlerinde uzmanlaşmış restoranlardan biri. Lagün ve geniş bahçe alanlarına bakan La Pirogue, Pasifik’in gerçek tadına bakan deniz yemekleriyle ünlü zarif ve romantik bir kuruluştur. Popüler deniz ürünleri yemekleri arasında orkinos tartarı, rom ve palmiye sosuyla hazırlanmış karides ve ananasın bulunduğu leziz tatları var.

Adres: 140b promenade Roger Laroque, Noumea

A la Vieille France

Noumea’daki en eski fırınlardan biri olduğu için bu keyifli yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Büyüleyici hamur işleri, ekmekler ve tabii ki makaronları (tatlı çeşidi) ile bilinen A la Vieille France, her sabah saat 02.30’dan itibaren 20 kilo kruvasan hazırlayıp satıyorlar! Buranın özel çikolatası da bulunuyor. Adına Coeurs de Voh denilen kalp şeklinde bir çikolata. Bir gün gidip denerseniz bize yazmayı unutmayın.

Adres: A la Vieille France

Yeni Kaledonya’da gezilecek yerler, en güzel plajlar gibi bir çok bilgiler verdik. Umarım size faydalı olmuştur. Sizinde eklemek istedikleriniz varsa bize yorum atarak yazabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Dilek Candan Toubas

    Merhaba dört yıldır Yeni Kaledonya’da yaşıyorum.Artıları gayet güzel ve objektif anlatmışsınız..Selamlar.