Yunan Adaları, Sakız (Chios)

Ulaşımın en kolay olduğu Yunan adası. Schengen vizesi ile girilebildiği gibi, kapı vizesi uygulaması da, Sakız’ı özellikle Türk turistlerin gözdesi haline getirdi.

Neden Sakız Adası’nı görmeli?
Masmavi bakir koyları, Orta Çağ ruhunu yaşatan köyleri, mis kokulu damla sakızı, leziz deniz ürünleri, eğlenceli tavernaları ile gönlünüzü fethedecek sevimli bir ada. Özellikle Çeşme’nin hareketliliğinden bunalıp, daha samimi bir tatil yeri arıyorsanız tam size göre.

Ulaşım
Çeşme’den 40 dakikalık feribot yolculuğu ile buradasınız. En bilinen, Ertürk ya da Turyol şirketlerinden biletinizi alabilirsiniz. Her ikisi de, gidiş dönüş kişi başı 25 euro. Ancak, Ertürk’ün kişi başı 30 euro olan hızlı katamaranı var. Onu seçerseniz, iner inmez dağ gibi karşılaşacağınız pasaport sırasında hayli kolaylık yaşamış olursunuz. Günübirlik gitmeyi düşünüyorsanız, hızlı katamaran daha iyi olabilir. Yaklaşık 1 saate yakın bu kuyrukta vakit kaybetmenin önüne geçmiş olursunuz.

Adada araç kiralama
Adada hem araba hem de motorla gezilebilir. Araç kiralama adada ucuz. Sezonda ve haftasonu gidecekseniz, önceden internet üzerinden rezervasyon yapmanız iyi olabilir. Önceden kiralarsanız, 30-40 euro civarı, orada kiralarsanız 50-70 euro civarı fiyatlar ödersiniz. Benzin ise, litre başına 1.5 euro civarıdır. Pazar günü, bir çok benzin istasyonu kapalı, bu yüzden aracınızda benzin olacak şekilde hareket etmeniz daha iyi olacaktır.

Adayı gezmeye nereden başlamalı?
Eğer iner inmez günübirlik tur alırsanız, turun sizi götürdüğü rotalara tabi kalacaksanız. Ancak, araç kiralarsanız, kendinize hem güney hem kuzey rotası çizebilirsiniz. Güney kısmında, turistik yerler daha çok mevcut. Mesta, Pirgi, Olimpi, Armolia, Emborios, Karfas gibi meşhur destinasyonlar var. Kuzey kısmında ise, daha çok yerlilerin yazlık evlerinin bulunduğu, sıra sıra bakir koylardan geçeceğiniz lokasyonlar var.

Güney Ada (City of Chios → Armolia → Pyrgi → Mesta → Mesta Port → Olimpi → Emborios → Komi → Agia Fotia → Karfas)
Armolia; el seramikleri ile ünlü, hediyelik bakılabilir.
Pyrgi; Tüm evlerin geometrik desenlerle kaplı olduğu köy. Köyün meydanında sevimli bir kahve var. Kahve molası verip, sakızlı kahve içebilirsiniz.

Mesta; Ortaçağ mimarisi ve görkemli Taksiarhis Kilisesi ile ünlü. Köyün daracık taş sokaklarında yürüyebilir ve camsız duvarlarının yıllarca köyü nasıl koruduğuna tanıklık edebilirsiniz.

Taksiarhis Kilisesi

Taksiarhis Kilisesi

Mesta Port; burada deniz kenarında öğle yemeği molası verebilirsiniz. Denize sıfır sıralanan art arda restaurantlar var. Her biri ayrı güzel.

Limenas Meston

 Olimpi; Olimpi’s Cave kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Bir rehber eşliğinde gezdiriliyorsunuz. Olimpi’s Cave tarafından denize doğru sallandığınızda, müthiş berraklıkta minicik bir koy görecekseniz. Denize girmek için kesinlikle ideal.

Olimpi

Emborios; Mavra Volia, Sakız adasının görebileceğiniz en ilginç plajlarından. Görülmesi gereken yerlerin en başında. Taşları volkanik bir patlamanın sonucu oluşmuş, siyah çakıllı plaj, doğa harikası bir yerde konumlanmış.

Mavra Volia Beach

Kuzey Ada (Lithi → Vrontados → Glari Beach → Langada → Nagos)

İlginizi Çekebilir :  Ukrayna-Kiev Gezi Rehberi

Lithi; küçük bir köy, ancak yerel halkın yaşayışını görmek için ziyaret edilebilir.

Vrontados; Sakız Ada’sının simgesi sayılan yel değirmenlerini görmeden dönmek olmaz.

Vrontados – Yel Değirmenleri

Glari Beach; burası Kaputaş’a benzetiliyor. Çünkü tepeden bakıldığında görüntü çok benziyor. Suyun berraklığı ise büyüleyici.

Langada; burası elit kesimin tercih ettiği bir sahil. Bebek sahiline benzetebiliriz. Şık restaurantların sıralandığı sahilde, doğayla iç içe vakit geçirebilirsiniz.

Langada

Nagos beach; burası denize girmek için yapılacak tercihlerden en iyilerinden biri olacaktır. Suyu tertemiz. Ancak; yolu biraz merkezden uzak. Yine de, sabredip gelirseniz, sabrettiğinize değdiğini göreceksiniz.

Bu rotaya Anavatos’u dahil edebilirsiniz. Ancak, yolları fazla zorlu ve ters bir lokasyonda. Bu nedenle, 1-2 günlük konaklama için vakit kaybı olabilir.

Yeme-İçme
Tabii ki beklenti deniz ürünlerine doymak olacaktır. Sakız adası bu beklentinizi karşılayacak.

 • Cacıki (Cacık), Dolmades (Dolma), Barbuni (Barbun), Kefali (Kefal), Kalamarika (Kalamar) gibi isimler duyabilirsiniz.
 • Biraları harika. Chios bira, Alfa, Mythos. Hepsi leziz, denemeye değer.

  Sakız Adası’nın yerel biraları

 • Mutlaka bir gece tavernalardan biri denenmeli. To Apomero, Paragka gibi tavernalar var. Bu tavernalar geleneksel Yunan müziklerini dinleyeceğiniz, fix menü ile deniz ürünlerine doyacağınız yerler. Ancak; sezonda gidiyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırın. Çünkü; neredeyse full çekiyorlar.

  Paragka Taverna (Fix Menu)

  Paragka Taverna

 • Reçelci Rena. Merkezdeki ara sokakların birinde, Reçelci Rena’nın enfes kavanozları arasında kaybolabilirsiniz.
 • Ouzo almadan dönmeyin. Reçelci Rena’nın yanındaki dükkanda en ucuz fiyatları bulabilirsiniz. 20 cc ouzo, 3 euro civarında.Yine de her türlü sorunuz için bana ulaşabilirsiniz:
   Instagram: fulya_yurtsever
  Email: [email protected]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 comments