Yurtdışından getirilen telefonun kayıt işlemleri

Yurt dışından Gelen Telefon Nasıl Kaydettirilir?

Yurt dışından telefon alanlar veya almak isteyenler için epey faydalı olacak bir yazı hazırladık. Buyursunlar yurt dışından gelen telefon nasıl kaydettirilir sorusunun cevabı!

Telefon fiyatlarının araba fiyatlarına yaklaştığı bu birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz günlerde, yurt dışından telefon almak fena fikir değil gibi. Her ne kadar Dolar ve Euro, TL karşısında çok değerliyse de, ülkemizdeki vergiler sebebiyle yurt dışından telefon almak daha hesaplı hale geliyor. Ancak iş bu sadece cihazı almakla bitmiyor. Memlekete dönüldüğünde bu telefonu kaydettirmeniz, işi resmiyete dökmeniz gerekiyor. Bir nevi bu sizin devlete “Ben bunu aldım kardeşim,” deme şekliniz. Yurt dışından telefon almak isteyenler buyursunlar, zira her şeyi anlattık!

İnternetten Sipariş Vermenin Tehlikesi

İnternetten telefon siparişi verirseniz epey sıkıntıya girebilirsiniz. Eğer aldığınız cihaz gümrüğe takılırsa, burada ödeyeceğinizden daha fazla vergi ödemek durumunda kalabilirsiniz. Yani aslında yurt dışından telefon siparişi verirseniz, bu size astarı yüzünden pahalıya patlayacaktır.

Yurtdışına Giderek Satın Almak

Bizim anlatacaklarımız yurt dışına gidip telefon satın alanlar için. Ya da yurt dışına giden bir arkadaşından, kendisine telefon getirmesini rica edenler için. Yani aslında telefonun biriyle yolculuk yapması gerekiyor.

Pasaport bulun!

Yurt dışından getirdiğiniz telefonu pasaporta kaydettirmeniz gerekiyor. Ancak herhangi bir pasaport olmayacak tabii ki, 120 günden az bir süre önce ülkeye giriş yapmış bir pasaport gerekiyor. Eğer siz yurt dışına çıktıysanız sıkıntı olmayacak tabii ki, kendi pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Ancak bir arkadaşınız size telefon getirdiyse ya onun pasaportunu kullanmanız gerekiyor ya da 120 gün kriterine uyan başka bir pasaport bulmanız gerek. Yurt dışından gelen telefon kaydı pasaportsuz olmuyor.

Pasaporta Ait Başka Kayıtlar

Pasaportun 120 gün kriterinden başka bir kriteri daha var: Son iki yıl içerisinde bu pasaporta başka bir telefon kaydettirilmemiş olması gerek. Genelde sıkıntılar yurt dışından gelen telefonu başkasının pasaportuna kaydettirme için çıkıyor: Birinden rica edecekseniz, daha önce almamışsa bile, alma olasılığına karşı kendi hakkını saklı tutmayı tercih edebiliyor o kişi.

Kayıt Harcını Yatırma

Pasaportu bulduktan sonra bir bankaya gidip yurt dışı telefon kayıt harcı için para yatırmanız gerek. Bunu pek çok bankadan halledebilirsiniz, gayet kolay bir işlem. Yalnız unutmayın: Harcı, pasaport sahibi adına yatırmalısınız. 2018 kayıt harcı bedeli ise 170,70 TL.

E-Devlet’ten Kayıt Yaptırma

Öncelikle e-devlet şifrenizi bilmeniz gerek. Bunu PTT’ye giderek kolayca edinebilirsiniz. E-devlete girdikten sonra IMEI kaydet sekmesini bulmanız gerek. Burada adımlar gayet basit, merak etmeyin. Sizden herhangi bir belge istenmeyecek. Onlar zaten her şeyi biliyorlar! Sizden sadece bir takım bilgiler istenecek size ve pasaportunuza dair. Tabii eğer başkasının pasaportunu kullanıyorsanız, bu işlemi onun hesabı üzerinden yapmanız gerekecek. Her şey bittikten sonra 1-2 hafta içerisinde kaydınız onaylanacaktır.

Kaç Tane Telefon Getirebiliriz?

Yurt dışından gelirken yanınızda sadece bir tane ambalajlı telefon kutusu olabilir. İki tane varsa, bir tanesini açıp, içine hat takmanız gerekiyor. Bu konuda oldukça ısrarcı ve sıkılar!

Telefon Kaydı Sorgulama

Telefon kaydınızın yapıldığını teyit etmek veya pasaporta kayıtlı başka bir telefon olup olmadığını öğrenmek için yine e-devleti kullanabilirsiniz.

Garanti Meselesi

Bu işin de böyle bir sıkıntısı var. Oldukça hesaplı ve tercih edilen bir yöntem olduğu için, 1-2 yıl önce telefon satıcılarının baskısıyla yeni bir yasa çıkarıldı. Bu yasayla birlikte, yurt dışından gelen telefon garantisi Türkiye’de geçerli olmayacak. Bütün bu süreç için bunu göze almanız gerekiyor!

Umarız hem hayalinizdeki seyahati gerçekleştirirsiniz, hem de istediğiniz telefonu alırsınız!

İlginizi Çekebilir :  Uçak Fobisi Yaşayanların İşine Yarayacak 8 Öneri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir