Zambiya'da mutlaka görmeniz gereken yerler

Zambiya’da Mutlaka Görmeniz Gereken En Güzel 8 Yer

Zambiya’nın doğası çok çeşitli ve etkileyicidir. Karaya oturmuş bu güney Afrika ülkesi sadece Zimbabwe sınırındaki Victoria Şelaleleri için değil, aynı zamanda daha da ciddi derecede etkileyici doğal manzaralara sahiptir. Bu yazımızda size Zambiya’da mutlaka görmeniz gereken yerleri anlatacağız.

Victoria Şelalesi

Kaşif David Livingstone ilk kez Victoria Şelaleleri’ni gördüğünde, “çok sevimli sahneler barındıran burası meleklerin uçuşlarına şahitlik etmiş olmalı” sözlerini dile getirdi. Yüz yıldan daha uzun bir süre sonra ise burası dünya üzerinde görülmesi gereken en etkileyici yerlerden biri haline geldi ve günümüzde hala binlerce turistin dikkatini çekmektedir. Sizde bu doğa güzelliğine tanıklık etmek isterseniz adresiniz bu ülke olmalıdır.

Shiwa Ng’andu Malikanesi

Muchinga Eyaletindeki Büyük Rift Vadisinin kuyruk ucunu oluşturan granit tepelere bakan ve yüz yıl önce Sir Stewart Gore Browne adlı İngiliz askerinin inşa ettirdiği Shiwa Ng’andu, Zambiya’nın en etkileyici malikanelerinden biridir. Buraya gelirseniz, Nachipala Bareback Tepesi’ni gezdikten sonra, Shiwa Ng’andu Gölü’nün muhteşem manzarasının keyfini çıkarın ya da 19 km uzaklıkta bulunan seyir tepesine gidip burayı izleyin. Yemyeşil tropikal bitki örtüsü ve rafya ağaçlarıyla çevrili Kapishya doğal kaplıcasını gezmeyi unutmayın. Kaplıcadan yaklaşık 10 km (6 mil) uzaklıkta su raftinginin yapılabileceği Chusa şelalesi bulunmaktadır. Araziyi ziyaret etmek için en güzel zamanlardan biri, Eylül ayı sonlarında, brachystegia (bölgeye özgü bitki türü) ağaçlarının yapraklarının sarı renkten yeşil renge dönüştüğü zaman dilimidir.

Kariba Gölü

Uzun yıllar boyunca, Kariba Gölü’nün yaklaşık 2.000 km’si (1,242 mil), Zambiya’nın başkenti Lusaka’dan iki saatlik bir sürüş mesafesinden gelen yerel halkın dinlenmek için tercih ettiği yerler arasında yer alıyordu. Günümüzde ise burası bir çok turisti de kendine çekiyor. Güneşin tadını çıkarmanın ve muhteşem gün doğumu ile gün batımının keyfini çıkarmanın en iyi yollarından biri, burada kiralayacağınız tekne evlerinde konaklamak olacaktır.

Kashiba Gölü

Kashiba Batık Gölleri Zambiya’nın en sıra dışı göllerinden biridir. Su ile dolu küçük deliklerin yeryüzüne ulaşması ile ortaya çıkan göller,  Ndola’da bir şehir olan Mpongwe bölgesinde bulunmaktadır. Su, balıkların yüzdüğünü görebileceğiniz kadar berrak bir renge sahiptir. Gölün güzelliği, suyun görkemli renk tonuyla daha da vurgulanmakta ve doyasıya yüzebileceğiniz bir alan oluşturmaktadır. Bu henüz doğrulanmamış olmasına rağmen, gölün yaklaşık 100 metre derinliği olduğu söylenir. Gölün etrafını çevreleyen ve “Ichitapa” ya da “lsoka lkulu” adında bir canavarın varlığı gibi birçok yerel efsane bu göle aittir.

İlginizi Çekebilir :  Egzotik Bir Yolculuk:Madagaskar

Sindabezi Adası

Çoğu kişi Victoria Şelaleleri’ni görmek için Livingstone’a doğru giderken yol üzerindeki Sindabezi adasını unutuyor. Bu ada gerçekten de gezmeye değer yerler arasında bulunuyor. Buraya gelirseniz Zambezi taşkınlarının ve yakındaki Mosi O Tunya Milli Parkı’nın muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilir ve nehrin ortasında yükseltilmiş bir yüzen platformda yemek yiyebilirsiniz. Sindabezi’nin güzelliği, yalnızca tekneyle erişilebildiğinden uzak bir yerdedir. Fakat gitmeniz halinde seveceğinize garanti verebiliriz.

Mavi Lagün Ulusal Parkı

Yağmurlu mevsimde (kasım-nisan arası) Kafue ovaları, akasya ormanlarıyla dolu bir su harikasına dönüşerek, Mavi Lagün Milli Parkı’nı Zambiya’daki en güzel yerlerden biri haline getiriyor. Zambiya’nın daha ünlü milli parkları (Güney Luangwa, Kafue, Güney Luangwa, vb.) kadar ziyaret edilmemesi, buraya gelen ziyaretçilerin huzurlu ve sessiz bir ortamda kuş gözlemciliği yapabileceği anlamına gelmektedir (Mavi Lagün, Zambiya’da kuş çeşitliliğinin en fazla olduğu yerdir). Bir çeşit su antilopu olan Kafue lechwe, Blue Lagoon Ulusal Parkı’nda bolca bulunur. Park, Lusaka’dan yapacağınız kısa bir araç sürüş mesafesindedir Parkın giriş ücreti kişi başı 10 dolar civarındadır.

Samfya Plajı ve Gölü

Luapula’da (Kuzey Zambiya) bulunan Lake Bangweulu yani Samfya Plajı, “Suyun Gökyüzü ile Buluştuğu Yer” anlamına gelir. Burada, gri mavi rengi sular ufukta kaybolur, gökyüzünün rengiyle tamamen karışır ve muhteşem bir manzara oluşturur. Samfya Plajı, gölün güney batı kıyısında yer alır ve ülkedeki birkaç beyaz kumlu plajdan biridir. Zambiya başkentinden yaklaşık 700 kilometre uzaklıkta olması biraz gözünüzü korkutabilir fakat buna değecektir.

Nyika Yaylası Milli Parkı

Zambiya’nın en doğu ucunda, ülkenin en yüksek noktalarından biri olan Nyika Yaylası Ulusal Parkı bulunuyor. Platonun çarpıcı manzaraları, vadilerle çevrili çayırlar, vahşi çiçeklerin yığınlarıyla dolu yamaçlar, yeşil tepeler, kayalık mostralar ve vadilerde yuvalanmış küçük tropikal ormanlar, burayı Zambiya’da gezilmesi gereken yerler arasına sokuyor. Parkın yüzey alanının çoğu komşu ülke Malavi’de olmasına rağmen, filler, zebralar ve bir çok hayvan bu bölgede yaşamaktadır. Parka giriş için tek nokta, aynı zamanda tek konaklama noktası Malavi tarafındadır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir