Zeugma Antik Kenti Tarihi Hakkında Bilgiler

Arkeolojik gezilere ilgi duyan, tarihin derinliklerinde kaybolarak keşfetmeyi sevenler için Zeugma Antik Kenti’ni sizlere sunuyoruz.

Zeugma Antik Kenti, tarihî ve arkeolojik gezi yapmak isteyenlere Güneydoğu’nun otantik doğasıyla kucak açıyor. Fırat Nehri’nin kıyısında bulunan kent, Antik Mısır kalıntılarına taş çıkaracak, milattan önce yaşayan bir kültürün mozaiklerle süslenmiş yaşamına sizleri konuk ediyor. Birçok ağıdın, destanın ve efsanenin konusu olan Fırat Nehri, bu antik kentle sizleri bambaşka diyarlara, zamanlara götürmekle kalmıyor; sanatın daha yüzyıllar önce bir kente nasıl aksettiğini gösteriyor.

Zeugma Ne Demek?

Büyük İskender’in generallerinden olan ve daha sonra Suriye kralı olan Selevkos Nikator’un kendi adıyla kurulan kent, Fırat Nehri’nin adıyla birleşerek Selevkos Euphrates (Fırat’ın Silifkesi) adıyla anılır. Daha sonra kent M.Ö. 1. yüzyılda kentin Roma hâkimiyetine girerek “Köprü, geçit” anlamına gelen Zeugma adıyla anılır. Antik bir terim olan Zeugma nehrin karşı kıyılarında kalan “ikiz tepeler” anlamına da geliyor.

Zeugma Nerede?

Gaziantep sınırları içinde bulunan Belkıs Köyü’nde, Fırat Nehri’nin kıyısında yer alır. Kent yaklaşık 20 bin dönümlük arazi üzerinde yer alıyor. Şehir o dönem 80 bin nüfusa ev sahipliği yaparak zamanının en büyük kentleri arasında gösteriliyor.

Zeugma’ya Nasıl Gidilir?

Gaziantep’e kara ve hava yoluyla ulaşıp buradan yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla antik kente ulaşabilirsiniz.

Zeugma Evleri

Avlulu kent villaları tarzında yapılan evler yaklaşık 800 metrekarelik alanı kaplıyor. Bu evleri önemli kılan şey, M.Ö. 253 yılındaki Sasani yağmasında terk edilmesiyle birçok buluntunun olduğu gibi yerinde kalmasıdır. Geride kalan antik mozaik buluntu en dikkati çeken unsurlar arasında. Roma evlerinde bulunan mozaiklerde Greko-Roman mitolojileriyle Yunan mitolojileri ve Grekçe yazıların da bulunduğu efsane ve halk öyküleri mozaiklerle betimlenmiştir. Bu mozaikler büyük sanat eserleri olarak ilgi görmüş ve bundan ötürü Gaziantep şehir merkezine Zeugma Mozaik Müzesi yapılarak eserler bu müzeye taşınmıştır.

Zeugma Mozaik Müzesi

Tarihî İpekyolu üzerine yapılmış olan müze, dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi unvanını taşıyor. Yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alanda, 2011 yılında açılan müze birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı durumunda. Zeugma Antik Kenti’nden  birçok mozaik eser bu müzede titizlikle sergileniyor. Zeugma Mozaik Müzesi koleksiyonunda Roma ve geç antik
döneme ait 2.448 m2 mozaik, 4 Roma dönemi çeşmesi, 140 m2 duvar resmi, 4 kireç taşından yapılmış heykel, 20 sütun, tunç Mars Heykeli, lahitler, mezar stelleri ve mimari parçalar birçok restorasyon işleminden sonra sergilenebilir hâle getirilmiştir. Hem tarihî İpekyolu hem de bu antik kentin keşfi için buraya mutlaka uğramalısınız. Müzenin giriş ücreti ise 15 TL.

Lezzet Durağı Olarak Gaziantep

Gaziantep’e gidip de oranın ünlü mutfak kültürünü, muhteşem lezzetlerini tatmadan geri dönmeyin. Zeugma Mozaik Müzesi’nin hemen arka tarafında bulunan kebapçı Halil Usta’da özellikle yöreye uygun “küşleme”yi mutlaka yemenizi öneriyoruz. Kentin kendine has fast food’u olarak bilinen nohut dürümü hiç tatmadığınız ve yiyince tarfi edemeyeceğiniz bir lezzet sunuyor. Beyran çorbası, patlıcan kebabı, şiveydiz, çiğ köfte, lahmacun gibi lezzetlerin yanında elbette tatlıları da denemeniz gerekiyor. Fıstığın neredeyse binbir çeşit tatlısının yapıldığı bu şehirde ilk akla gelen baklava olsa da fıstıklı dürüm, fıstık bohçası, şöbiyet gibi lezzetleri bir yere not edip şehre gittiğinizde talep edin.

Gazintep, Zeugma Antik Kenti ve müzesi dışında tüm Türkiye’ye nam salmış bir mutfağıyla da ilgi çekerek gurme gezginlerinin ilgi odağı oluyor. Hem tarihî ve arkeolojik gezi yapmak hem de muhteşem lezzetleri keşfetmek istiyorsanız Gaziantep’i keşfe koyulun. Ha, bir de yaşanılan en eski antik kent Dülük’ü de gezi rehberinize not etmeyi unutmayın!

İlginizi Çekebilir :  Ortadoğu’nun Antik Kenti: Persopolis

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir